korekta

Korekta oświadczenia wykonawcy dotyczącego kryteriów oceny ofert jest niedopuszczalna

Pytanie:

W postępowaniu przewidziano następujące kryteria oceny ofert:

  • cena – 60%,
  • doświadczenie kierownika budowy – 40%.

Wykonawcy, w celu oceny oferty w kryterium doświadczenie kierownika budowy, wraz z ofertą mieli złożyć załącznik – „potencjał kadrowy”. Załącznik ten był podzielony na część A (gdzie wykonawca miał wskazać jedno zamówienie w celu potwierdzenia spełniania warunku) i część B (gdzie mógł wskazać maksymalnie 2 zadania, które były punktowane w ramach kryterium). W części B wykonawca w kolumnie „Inwestor” wpisał „Zarząd Dróg w (...)”. W kolumnie „Opis zadania” wskazał dwa zamówienia wykonane jednak dla GDDKiA (co wynika z opisu tych zadań). Pierwsze z nich nie spełnia warunku, który umożliwiłby przyznanie punktu. Wykonawca zreflektował się, że coś jest nie tak w złożonym załączniku i przysłał do zamawiającego pismo, w którym informuje, że popełnił błąd i powinien tam  wskazać inne zadanie wykonane dla tego Zarządu Dróg. Wnosi o potraktowanie tego jako oczywistej omyłki, którą należy poprawić w trybie art. 128 ustawy Pzp. Istotne jest, że za to zadanie wykonawca otrzymałby punkt (bo potwierdza ono warunek) i jego oferta byłaby najwyżej oceniona. Bez tego punktu zaś przegrywa. Czy zamawiający może dopuścić taką zmianę oferty w zakresie kryteriów?

Zamawiającemu nie wolno korygować przedmiotu świadczenia opisanego w ofercie

Pytanie:

Zamawiający prowadzi postępowanie na modernizację oświetlenia zewnętrznego. Wykonawcy byli zobowiązani dołączyć do oferty wykaz proponowanych opraw spełniających określone przez zamawiającego wymagania techniczne. Najlepszy wykonawca został wezwany na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp do złożenia, poza dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw wykluczenia, dokumentów w celu dokonania oceny, czy oferowane dostawy odpowiadają wymaganiom zamawiającego. Chodziło o:

  • kartę katalogową, specyfikacje techniczne lub inny dokument równoważny producenta oprawy oświetleniowej i producenta zasilacza oprawy, które posiadają niezbędne dane do potwierdzenia wymaganych dla niej parametrów i cech określonych odpowiednio w dokumentacji technicznej,
  • deklarację własności użytkowych pozwalającą na umieszczenie przez producenta znaku CE lub równoważnego oraz certyfikat dla znaku ENEC lub równoważnego,
  • próbki oferowanych kompletnych opraw po 1 szt.

Wykonawca dostarczył dokumenty oraz oprawę innego typu, niż określił to w załączniku do oferty – zestawienie opraw, wskazując że oferta obarczona jest nieistotnym błędem, gdyż omyłkowo wpisał do zestawienia inną oprawę, niż zakładał. Jego zdaniem zamawiający dysponując dokumentami dotyczącymi nowej oprawy, może poprawić w ofercie zaistniały błąd. Pierwotnie zaproponowana przez wykonawcę oprawa nie spełnia wymogów technicznych określonych w siwz. Czy oferta podlega odrzuceniu zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp?