Korekta omyłki nie może prowadzić do zmiany treści oferty w zakresie oferowanego przedmiotu

Stan prawny na dzień: 16.09.2021
Korekta omyłki nie może prowadzić do zmiany treści oferty w zakresie oferowanego przedmiotu

Oczywista omyłka pisarska dotyczy tych błędów, które są łatwe do zauważenia. Jej  oczywistość, rozumiana jako określona niedokładność, nasuwa się każdemu. Może to być błąd pisarski, logiczny, przypadkowe przeoczenie lub inna niedokładność. Korekta takiej omyłki polega na wprowadzeniu do oferty zmian, które przywrócą zamierzone brzmienie, w miejsce omyłkowego. Nie może przy tym prowadzić do tego, by wykonawca zaoferował inny przedmiot zamówienia, niż pierwotnie wskazany oraz by zmieniło się jego oświadczenie woli (wyrok KIO z 29 lipca 2021 r., sygn. akt KIO 1716/21).

Omyłka pisarska jest to niezamierzona niedokładność, która nasuwa się każdemu, bez przeprowadzania dodatkowych ustaleń. Będzie to przykładowo błąd literowy, widoczne niezamierzone opuszczenie wyrazu czy inny błąd wynikający z przeoczenia lub wady procesu myślowo-redakcyjnego. Nie jest ona natomiast uchybieniem merytorycznym (por. wyrok SO w Gdańsku z 27 czerwca 2008 r., sygn. akt XII Ga 206/08, Legalis).

Za oczywistą uznaje się omyłkę, która jest wyraźnie zauważalna, nie budzi wątpliwości i jest możliwa do skorygowania w jeden sposób. Nie trzeba przy tym dokonywać dodatkowych ustaleń czy pozyskiwać wyjaśnień od wykonawcy. Jednak ich poprawienie powoduje, że właściwy sens oświadczenia pozostaje bez zmian.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...