uzupełnienie dokumentów

12

Uzupełnienie dokumentów ofertowych – obowiązki wykonawcy, decyzje zamawiającego, ryzyka proceduralne

Wrzesień 2025 r.

W trakcie szkolenia pokażemy, jak prawidłowo zidentyfikować i złożyć wymagane dokumenty, jak weryfikować ich ważność i kompletność, a także kiedy i w jaki sposób skutecznie wezwać do ich uzupełnienia lub wyjaśnienia – zgodnie z przepisami ustawy Pzp i najnowszym orzecznictwem.

Korzyści dla Ciebie:

    • Dowiesz się, co wykonawca musi złożyć razem z ofertą, a co dopiero na wezwanie: jak odróżnićdokumenty obligatoryjne od tych, które należy złożyć „na żądanie”?
    • Zyskasz pewność, kiedy zamawiający musi wezwać do uzupełnienia, a kiedy nie ma takiego obowiązku: na czym w praktyce polega zasada jednokrotnego wezwania; kiedy należy odstąpić od wezwania i odrzucić ofertę (przykłady z orzecznictwa KIO: oczywiste i nieusuwalne braki).
    • Posłuchasz o roli art. 107 i 128 Pzp wraz z praktycznymi przykładami ich zastosowania: jakie sąróżnice w trybie uzupełniania dokumentów podmiotowych (art. 128) i przedmiotowych (art. 107)?
    • Poznasz najczęstsze błędy wykonawców związane z dokumentami w tym: błędne lub niepodpisane JEDZ, brak aktualności dokumentów rejestrowych, niepoprawne referencje wystawione przez podmioty nieuprawnione, błędne pełnomocnictwa – forma, zakres, podpisy, daty.

Dzięki praktycznym przykładom, analizie typowych błędów oraz interpretacjom KIO, zyskasz pewność, jak unikać najczęstszych pułapek związanych z uzupełnianiem i poprawą ofert. Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla wykonawców jak i zamawiających.

Wezwanie do uzupełnienia dokumentów w przetargach

Wezwanie do uzupełnienia dokumentów oferty według Pzp

Oferta w przetargu to niejednokrotnie kilkadziesiąt stron dokumentów i nie trudno w nich o przeoczenie czy braki. Prawo zamówień publicznych przewiduje tego rodzaju sytuacje i wprowadza instytucję wezwania do uzupełnienia dokumentów (art. 128 Pzp). Między innymi o tym, jakie dokumenty wolno uzupełnić, co oznacza zasada jednokrotności uzupełnienia, z jaką datą uzupełnić pełnomocnictwo oraz jak dokonać uzupełnienia w przypadku powołania się na zasoby podmiotu trzeciego, piszemy w poniższym artykule.