Jeśli jesteś wykonawcą, który zastrzegł w ofercie tajemnicę przedsiębiorstwa, przy czym zamawiający uznał zastrzeżenie za nieskuteczne, możesz bronić swoich racji przed Krajową Izbą Odwoławczą. Sprawdź, jakie działania podjąć, jeśli uważasz, że niesłusznie odtajniono ważne da Ciebie dane.
Oferta przetargowa to nie tylko sam formularz ofertowy, ale również załączniki do niego. Zamawiający w dokumentacji przetargowej powinien precyzyjnie wskazać, jakie dokumenty musi przygotować wykonawca i złożyć razem z ofertą. W poprzedniej części opracowania omawialiśmy kwestię sporządzenia formularza ofertowego oraz wstępnego oświadczenia, w którym wykonawca deklaruje, że nie podlega wykluczeniu z przetargu i spełnia warunki udziału w postępowaniu. W poniższym artykule znajdziesz zaś omówienie niektórych załączników do oferty, takich jak pełnomocnictwo, zobowiązanie podmiotu trzeciego oraz środki przedmiotowe.
Skorzystaj z innych materiałów na temat załączników do oferty:
Wykonawca, który chce ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego, musi wiedzieć, jak fachowo przygotować ofertę i wszelkie załączniki do niej zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Nawet jeśli spełniasz wymogi zamawiającego, ale nie wykażesz ich w ofercie, tak jak tego wymagał organizator przetargu, zostaniesz wykluczony z postępowania. W tej części opracowania „Jak napisać ofertę na przetarg?” omawiamy sam formularz ofertowy oraz wstępne oświadczenie, że spełniasz wymogi zamawiającego i nie podlegasz wykluczeniu. Tego rodzaju dokument trzeba załączyć do prawie każdej oferty. W kolejnej części omówimy, jak sporządzić załączniki ofertowe takie jak pełnomocnictwo, przedmiotowe środki dowodowe i zobowiązanie podmiotu trzeciego.
Skorzystaj ze szkolenia na ten temat:
Jak poprawnie przygotować i złożyć ofertę w przetargu – wideo/szkolenie Portalu ZP
Możliwość utajnienia danych w ofercie ma charakter wyjątku. Stanowi on odstępstwo do zasady jawności postępowania i nie można go nadużywać. Aby skutecznie zastrzec tajemnicę w ofercie, należy wykazać, że informacja faktycznie spełnia przesłanki, by być uznaną za taką tajemnicę. Wykonawca ma obowiązek udowodnić ten fakt wraz ze składanym utajnionym dokumentem. W artykule przeczytasz m.in. o przesłankach utajnienia informacji, o tym czy wykaz osób można objąć tajemnicą i na jakie wyroki KIO powołać się, uzasadniając tajemnicę.
Sprawdź też:
Wykonawca zastrzegł tajemnicę przedsiębiorstwa w dokumencie, który jest spakowany do zip. Zamawiający nie może go rozpakować i tym samym zapoznać się z jego treścią. Z objętości pliku widać, że zawiera on dużo treści. Jest to plik XADES. Czy w takiej sytuacji zamawiający może się zwrócić do wykonawcy o wskazanie, w jaki sposób można otworzyć ten plik?
Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji. Przedmiot postępowania stanowi usługa przeprowadzenia warsztatów/szkoleń. Co powinien zrobić zamawiający, w sytuacji kiedy wykonawca w jednym pliku stworzył i podpisał wszystkie stanowiące ofertę formularze, oświadczenia, wykazy w tym treści zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa? Zamawiający w SWZ zapisał, że w przypadku zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, dokumenty z tajemnicą trzeba złożyć na Platformie Zakupowej w formularzu składania oferty w miejscu przeznaczonym na zamieszczenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wykonawca te same pliki – ofertę załączył w miejscu Platformy Zakupowej „Jawna część oferty” oraz „Niejawna część oferty”. Wykonawca wyraźnie wskazał, że zastrzega informacje ujęte w wykazie osób prowadzących szkolenie. Zastrzegł, że to właśnie te dane nie mogą być udostępniane oraz uzasadnił zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy z racji tego, że część pliku oferty nie może zostać wyodrębniona, zamawiający może respektować zastrzeżenie wykonawcy? Zamawiający zapisał w SWZ, że „Wykonawca ponosi ryzyko braku wykazania, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i w takim przypadku Zamawiający będzie uprawniony do odtajnienia zastrzeżonych informacji”.