W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Andrzela Gawrońska-Baran

Protokół odbioru końcowego robót budowlanych może potwierdzać spełnianie warunku wiedzy i doświadczenia

Pytanie: W przetargu zażądaliśmy wykazu wykonanych robót budowlanych. Wykonawca miał przedstawić dwa zamówienia polegające na budowie kanalizacji sanitarnej zawierającej w swoim zakresie nie mniej niż 1000,00 mb kanału grawitacyjnego z rur PCV o średnicy 200mm oraz budowę co najmniej 1 przepompowni ścieków. Do wykazu należało również dołączyć dowody potwierdzające, że roboty zostały wykonane w sposób należyty oraz wskazać że zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone. Jeden z wykonawców jako poświadczenie przedstawił protokół odbioru końcowego w którym widnieją następujące dane: roboty zostały wykonane zgodnie z umową i aneksem do umowy; roboty zostały wykonane w terminie; ilość dni zwłoki wynosi: 0; przyczyną nie wykonania robót w terminie jest: nie dotyczy; wady nadające się do usunięcia: brak; termin usunięcia wad: Nie dotyczy; wady nie nadające się do usunięcia: brak; zakres rzeczowo – finansowy wykonanych robót. W tym punkcie wymieniono zakres robót. Zastrzeżenia ze strony członków komisji odbioru i osób biorących udział w odbiorze: brak. Wezwaliśmy wykonawcę do uzupełnienia o wymagany dowód, który potwierdzałby, że roboty zostały wykonane w sposób należyty oraz że zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone. W odpowiedzi wykonawca przysłał ten sam protokół odbioru oraz pismo przewodnie w którym napisał: „W odpowiedzi na wezwanie wyjaśniamy iż załączony do oferty protokół odbioru końcowego potwierdza, że zamówienie zostało wykonane w sposób należyty oraz zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone, więc stanowi dowód (poświadczenie) spełnienia wymagań określonych w SIWZ.” Co zrobić w takim przypadku? Czy uznać spełnienie warunku czy może należy wykluczyć wykonawcę a ofertę odrzucić?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!