informacja publiczna

 edytuj Wniosek o udostępnienie informacji publicznej wzór

Wniosek o dostęp do informacji publicznej – co to jest informacja publiczna, kto ma do niej wgląd, jak ją uzyskać

Wykonawcy często zastanawiają się, jak sprawdzić, czy zamawiający i wybrany w przetargu konkurent realizują umowę o zamówienie zgodnie z założeniami przyjętymi w postępowaniu. Pytają nas także, jak pozyskać informacje o przebiegu procedury, która nie podlega ustawie Prawo zamówień publicznych z uwagi na wartość zakupu do 130.000 zł. Warto pamiętać, że działania publicznych instytucji wydatkujących wspólne środki są – co do zasady – transparentne i każdy zainteresowany ma prawo je weryfikować. W tym celu wolno mu żądać dostępu do informacji publicznej. Instytucja nie może – poza ustawowymi wyjątkami – odmówić tego dostępu oraz pytać o cel i interes w pozyskaniu informacji. Z artykułu dowiesz się, jak złożyć wniosek o dostęp do informacji publicznej, czy trzeba go opłacić a także jakie kroki podjąć, gdy podmiot nie chce udzielić informacji. Na końcu znajdziesz wzór wniosku o udzielenie informacji publicznej.

W tym artykule
  • Informacja publiczna pochodzi od władz publicznych oraz innych podmiotów wykonujących zadania publiczne. Nie każdy podmiot zatem wytwarza informację publiczną i nie od każdej instytucji będziemy mogli pozyskać informacje.
  • Ustawa Pzp nie zawiera odesłania do przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Należy mimo to uznać, że informacją publiczną są m.in. umowy w sprawie zamówień publicznych zawartych w trybach ustawowych a także dokumentacja związana z procedurą podprogową i zawarte w niej kontrakty, analiza potrzeb i wymagań oraz regulamin udzielania zamówień do 130.000 zł.
  • Także w orzecznictwie podkreśla się, że dokumenty wskazujące na sposób realizacji zamówienia publicznego powinny podlegać udostępnieniu. W jednym z wyroków NSA czytamy, że z udzieleniem wykonawcy zamówienia publicznego wiąże się zaangażowanie środków publicznych, a informacja o gospodarowaniu tymi środkami zawsze stanowi informację publiczną.
  • Z żądaniem dostępu do informacji publicznej może wystąpić każdy i nie musi wykazywać przy tym swojego interesu prawnego czy majątkowego. Nikt też nie powinien pytać o powód złożenia wniosku.
  • Wniosek o dostęp do informacji publicznej można złożyć w dowolnej formie, także telefonicznie. Udostępnienie informacji następuje bezpłatnie, chyba że instytucja udostępniająca ponosi w związku z tym jakieś koszty. Wówczas może zażądać od wnioskującego ich zwrotu.