Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W Dzienniku Ustaw pod poz. 1920 opublikowano zmiany w ustawie – Prawo zamówień publicznych. Zmienił się jej zakres podmiotowy, ponieważ skreśla się z katalogu zamawiających podmioty, z którymi zawarto koncesję na roboty budowlane. Spod stosowania tej ustawy wyłącza się umowy koncesji na takie roboty.
W Dzienniku Ustaw z 9 stycznia 2017 r. (poz. 47) opublikowano rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania. Ustalono w nim wysokość wpisu od odwołania dotyczącego postępowania na usługi społeczne i inne szczególne usługi. Jego regulacje wchodzą w życie 24 stycznia 2017 r.
Zamawiający zobowiązany jest do weryfikacji oferowanych asortymentów pod kątem zgodności z postawionymi wymaganiami. Z obowiązku tego nie zwalnia go także fakt, że nie zażądał złożenia wraz z ofertą dokumentów potwierdzających parametry artykułów. Zamawiający może oprzeć się na oświadczeniu wykonawcy, ale to badanie nie może sprowadzać się tylko do oceny spójności zapisów z opisem przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 listopada 2016 r., sygn. akt KIO 2157/16).
Stosownie do treści art. 86 ust. 5 ustawy Pzp niezwłocznie po otwarciu ofert zamawiający zamieszcza na stronie internetowej informacje dotyczące: 1) kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, 2) firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie, 3) ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach. UZP w pytaniach i odpowiedziach dotyczących przepisów nowelizacji ustawy Pzp wyjaśnia, jak rozumieć termin „niezwłocznie”.
Z informacji opublikowanych na stronach Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że sam fakt przewidzenia możliwości zastosowania procedury odwróconej nie oznacza, iż zamawiający ma obowiązek ją przeprowadzić, a wykonawca – prawo żądania jej realizacji.
Po zmianie przepisów w październiku 2016 roku uwierzytelnienie odwołania wnoszonego do Krajowej Izby Odwoławczej może być dokonane własnoręcznym podpisem lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Na stronach www.uzp.gov.pl publikowane są odpowiedzi UZP dotyczące pytań o przepisy nowelizacji ustawy Pzp. Wynika z nich, że aby obliczyć średnią arytmetyczną cen ofert potrzebną do ustalenia obowiązku zbadania kalkulacji kosztów przedstawionych przez wykonawców, nie trzeba brać pod uwagę cen ofert złożonych po terminie.
Art. 4 pkt 5c lit. a i b ustawy Pzp wskazuje na wyłączenie stosowania przepisów ustawy Pzp, do udzielania zamówień dotyczących wytwarzania i dystrybucji dokumentów publicznych i ich personalizacji, a także druków o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.
Dnia 30 grudnia 2017 r. weszły w życie regulacje nowego rozporządzenia w sprawie zakresu informacji zwartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (Dz.U. poz. 2038). Nowe sprawozdanie będzie zawierać więcej informacji niż dotychczasowe, m.in. odnoszących się do postępowań, w których wystąpiła relacja określona art. 17 ust. 1 ustawy Pzp czy związanych z liczbą złożonych i odrzuconych ofert.
Niech Nowy Rok 2017 będzie czasem pokoju, miłości oraz realizacji marzeń i planów. Wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzącego 2017 roku życzy redakcja Portalu Zamówienia Publiczne.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!