warunki udziału w postępowaniu siwz

 Warunki udziału w postępowaniu

Warunki udziału w postępowaniu – czego mogą dotyczyć i jak je sprawdzić

Warunki udziału w postępowaniu to kluczowy element dokumentacji przetargowej, który określa, jakie wymagania musi spełnić wykonawca, aby móc ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. Dotyczą one jego sytuacji podmiotowej – m.in. doświadczenia, wiedzy, zasobów technicznych czy zawodowych. Warunki te należy jednoznacznie wskazać w SWZ oraz ogłoszeniu o zamówieniu, wraz z wykazem dokumentów potwierdzających ich spełnienie. Jakie dokładnie mogą być warunki udziału w postępowaniu i czy ich określenie zawsze jest konieczne? Sprawdź w naszym artykule, jak prawidłowo je formułować i weryfikować.

W tym artykule
  • Przed wszczęciem przetargu zamawiający powinien ocenić, czy realizacja zamówienia wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Wówczas należy wprowadzić warunek udziału w postępowaniu zgodnie z art. 112 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
  • Warunek związany ze zdolnością do występowania w obrocie gospodarczym nie może wykluczać osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 7 pkt 30 ustawy Pzp, mogą oni nadal ubiegać się o zamówienie, nawet bez rejestracji działalności.
  • W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez kilku wykonawców, warunek dotyczący uprawnień może być spełniony przez jednego z nich – pod warunkiem złożenia oświadczenia wskazującego, który z wykonawców zrealizuje daną część zamówienia.
  • Zamawiający może postawić warunki udziału w postępowaniu dotyczące zdolności finansowej i ekonomicznej – np. poprzez wymóg przedstawienia rocznego sprawozdania finansowego lub danych o relacji aktywów do zobowiązań.
  • Warunki ekonomiczne powinny być proporcjonalne do wartości zamówienia, nakładów niezbędnych do jego realizacji oraz sposobu płatności wynagrodzenia.
  • Weryfikacja warunków udziału w postępowaniu może obejmować ocenę rzeczywistej zdolności technicznej i zawodowej wykonawcy – nie tylko na etapie składania ofert, ale w całym toku postępowania.

Kiedy zmienić warunek udziału z uwagi na pytania i sugestie wykonawców?

Pytanie:

Warunek udziału, jaki zamawiający sformułował w SWZ brzmi: „O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące:

  • zdolności technicznej lub zawodowej – wykonawca powinien wykazać, że wykonał należycie nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: co najmniej dwie roboty budowlane, z których każda polegała na budowie lub przebudowie drogi o nawierzchni bitumicznej lub betonowej lub mineralno-bitumicznej i długości minimum 2 km. Dodatkowe informacje dotyczące warunków udziału w postępowaniu:

1)     wykonawca powinien w wykazie robót wyraźnie określić zakres robót (w tym długość odcinka i rodzaj nawierzchni), aby można było ustalić, czy spełnia warunek udziału w postępowaniu,

2)     zgodnie z orzeczeniem TSUE C-387/14 (ESAPROJEKT) – odpowiedź na pytanie czwarte – zamawiający wskazuje, że w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia lub w przypadku korzystania z podmiotów udostępniających zasoby na podstawie art. 118 ustawy Pzp wykonawca lub minimum jeden wykonawca wspólnie ubiegający się o zamówienie lub minimum jeden podmiot udostępniający zasoby musi posiadać pełne doświadczenie wskazane w warunku udziału w postępowaniu wskazane w pkt. 6.1.4 SWZ – dotyczy to konieczności wykazania doświadczenia wynikającego z powtarzalności wykonanych robót tj. wykonania minimum 2 robót przez jeden podmiot”.

Wykonawca zadał pytanie: „Czy zamawiający uzna spełnienie warunku udziału w postępowaniu, jeśli wykonawca wykaże, że dysponuje dwiema robotami budowlanymi gdzie każda polegała na budowie kilku dróg o nawierzchni bitumicznej i nawierzchni z betonowych płyt typu JOMB w ramach jednego zadania polegającego na wykonaniu prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym, których łączna długości wynosiła minimum 2 km”.

Jak odpowiedzieć wykonawcy na takie pytanie? Czy dostosować się do jego zakresu wykonanych robót czy ewentualnie poprawić warunek, zmniejszając zakres (tj. min. 1 robota)?

Czy zgodnie z nową ustawą Pzp zamawiający może nie stawiać warunków udziału w postępowaniu?

Pytanie:

Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy oraz warunków oddziału w postępowaniu. Przytoczę przepisy ustawy:

  • „Art. 57. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:

1) nie podlegają wykluczeniu;

2) spełniają warunki udziału w postępowaniu, o ile zostały one określone przez zamawiającego”.

  • „Art. 125. 1. Do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty wykonawca dołącza oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w zakresie wskazanym przez zamawiającego”.

Zgodnie z art. 57 pkt 2 ustawy Pzp zamawiający może, ale nie musi, określić warunków udziału w postępowaniu, o czym świadczy zapis „o ile zostały one określone przez zamawiającego”. Jeżeli zatem w danym postępowaniu zamawiający nie będzie stawiał jakichkolwiek warunków udziału, to czy może (powinien) żądać od wykonawcy oświadczenia o spełnieniu warunków, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp? Czy zamawiający może określić warunki udziału w postępowaniu, a na dowód ich spełnienia żądać od wykonawcy jedynie oświadczenia o spełnieniu warunków (odpowiednio JEDZ) bez jakichkolwiek innych środków dowodowych? Czy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (zarówno powyżej jak i poniżej progów unijnych) podmiotowym środkiem dowodowym na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy może być jedynie oświadczenie wykonawcy, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp?