podpisanie oferty

  Podpis zaufany i podpis osobisty – najważniejsze informacje o podpisach elektronicznych

Podpis zaufany i podpis osobisty – najważniejsze informacje o podpisach elektronicznych

W tym artykule
  • W procedurach udzielania zamówień publicznych stosowane są różnego rodzaju elektroniczne podpisy – w zależności od wartości zamówienia.
  • W przetargach unijnych obowiązuje kwalifikowany podpis elektroniczny. W procedurach krajowych można zastosować kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub osobisty. 
  • Podpis zaufany można złożyć pod warunkiem posiadania profilu zaufanego.
  • Podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 11 e-IDAS, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego. Aby sprawdzić, czy dokument jest właściwie podpisany podpisem osobistym, można użyć bezpłatnego oprogramowania.

Kto powinien podpisać ofertę złożoną przez spółkę komandytową?

Pytanie:

W grudniu 2020 roku ogłosiłam przetarg na budowę sali gimnastycznej. W styczniu odbyło się otwarcie 6 otrzymanych ofert. W postępowaniu stosowana jest procedura odwrócona. Problem dotyczy najtańszej oferty. Złożyła ją firma XYZ spółka komandytowa. Komisja przetargowa, chcąc ustalić, czy oferta jest podpisana przez uprawnioną osobę, stwierdziła niezgodność między nazwą wykonawcy XYZ podaną w ofercie oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie widnieje jako PBMH AXYZ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Wezwaliśmy wykonawcę do wyjaśnienia treści oferty zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy Pzp. Czy może on dołączyć do wyjaśnień dokumenty potwierdzające przekształcenie spółki (akt notarialny z datą 31 grudnia 2020 r.)? W KRS nie dokonano jeszcze zmiany.

Z aktu notarialnego wynika, że spółka składa się z 3 wspólników (Marcin, Michał, Edward). Komplementariuszem jest Marcin, a ofertę podpisał Michał komandytariusz jako prokurent oddzielny. Z aktu notarialnego nie wynika dodatkowe prawo do reprezentacji oprócz komplementariusza ani nie jest ustanowiona prokura. W KRS starej spółki komandytowej nie byli ustanowieni prokurenci. Michał, który podpisał ofertę, był prokurentem w spółce PBMH AXYZ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z aktem notarialnym Marcin przez pełnomocnika zbył ogół praw i obowiązków spółki PBMH AXYZ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz wspólnika spółki komandytowej Marcina. Co powinnam zrobić z taką ofertą? Czy mogę przyjąć te wyjaśnienia z załącznikami, nie narażając się na odwołanie drugiej firmy?

Czy brak własnoręcznego podpisu oferty zawsze skutkuje jej odrzuceniem?

Pytanie:

W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie projektów architektoniczno-budolwanych zostały złożone oferty przez 14 wykonawców. W trakcie badania ofert stwierdzono, że formularz ofertowy w dokumentacji najkorzystniejszej cenowo (cena jest jedynym kryterium oceny ofert) został podpisany podpisem zeskanowanym lub naniesionym w wyedytownym dokumencie i wydrukowanym (nie został złożony własnoręcznie). Także wymagane załączniki do formularza ofertowego zostały w ten sam sposób opatrzone podpisem. Oczywiście jest to opinia pracowników naszej jednostki. Podpis jest wydrukowany niebieskim tonerem i przypieczętowany następnie czarną pieczęcią imienną - pobieżne przejrzenie ofert po otwarciu nie wzbudziło wątpliwości. Ponieważ jest to oferta najkorzystniejsza cenowo - szczegółowe i wnikliwe badanie oferty spowodowało, że jedna z osób dopatrzyła się faktu wydrukowania podpisu. Inne załączniki tj. kopie referencji i kopie zaświadczeń o posiadanych uprawnieniach projektowych - nie są poświadczone za zgodność z oryginałem. Na jednym z takich dokumentów skopiował się poprzedni podpis za zgodność z oryginałem tej samej osoby, która "podpisywała" formularz ofertowy. I na tej kopii widać, że jest to podpis tej samej osoby, ale nie identyczny w kształcie każdej litery itd. Odpowiedni zapis zamieściliśmy też siwz. Czy w tej sytuacji konieczne jest odrzucenie oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Pzp?