W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Krzysztof Hodt

W jakiej formie złożyć dokumenty dotyczące samooczyszczenia?

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie z wykorzystaniem miniPortalu oraz e-PUAP. Wykonawca z uwagi na ograniczenia co do wielkości pliku, jaki może zostać przesłany przez miniPortal, złożył ofertę z załącznikami w trzech rzutach (przekazach) przez e-PUAP. Pierwszy plik z dokumentami (.zip) zawierający najważniejsze dokumenty wymagane przez zamawiającego (w tym formularz oferty, formularz cenowy, JEDZ, zobowiązanie podmiotu trzeciego, pełnomocnictwa) został zaszyfrowany za pośrednictwem miniPortalu i widnieje w miniPortalu jako „oferta przesłana do postępowania”. Zamawiającemu w trakcie otwarcia ofert udało się ją rozszyfrować na pośrednictwem miniPortalu. Dwa pozostałe pliki .zip, zawierające dokumenty związane z procedurą self-celaning, nie zostały zaszyfrowane na miniPortalu, a jedynie przekazane zamawiającemu za pośrednictwem e-PUAP. Jak zamawiający ma potraktować tak złożoną ofertę z załącznikami? 1. Przyjąć, że ofertę stanowią dokumenty, które wykonawca zaszyfrował w pliku .zip z wykorzystaniem miniPortalu, a następnie złożył przez e-PUAP, a pozostałe dwa przekazy (pliki .zip) potraktować jako samo uzupełnienie, które nie odnosi skutku proceduralnego? 2. Unieważnić ofertę w całości jako sporządzoną lub przekazaną w sposób niezgodny z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi sporządzania lub przekazywania ofert przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonymi przez zamawiającego?

Justyna Rek-Pawłowska

Formularz oferty objęty tajemnicą przedsiębiorstwa bez uzasadnienia – jak ocenić ofertę?

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie podstawowym na wybór wykonawcy modernizacji jednej z dróg gminnych. W postępowaniu złożono 5 ofert. W formularzu oferty nr 2 wykonawca zamieścił zapis: „Tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji stanowią następujące elementy oferty: Formularz oferty”. Dalej z treści oświadczenia wynika, że dokumenty zawierające tajemnicę przedsiębiorstwa (czyli formularz oferty) złożono w osobnym pliku oznaczonym jako załącznik stanowiący tajemnicę przedsiębiorstwa i przesłano z ofertą. Zamawiający otrzymał za pomocą formularza do złożenia oferty przez miniPortal spakowany plik dokumentów pod nazwą „Remont ulicy”. W środku znajdują się dwa dokumenty opatrzone podpisem kwalifikowanym zatytułowane „Formularz oferty” i „Oświadczenia o spełnianiu warunków udziału”. Zatem żaden z przesłanych plików nie był opisany jako tajemnica przedsiębiorstwa. Zamawiający po odszyfrowaniu każdej z ofert podał do wiadomości publicznej informację dotyczącą wykonawców oraz cen ofert. Następnie przystąpił do badania ofert. Dopiero wówczas odkrył, że w treści jednej z nich zawarto zapis, że formularz oferty stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Do oferty nie dołączono żadnego uzasadnienia dla objęcia formularza oferty tajemnicą przedsiębiorstwa. Brak go także w treści formularza oferty. Co należy zrobić w tej sytuacji? Czy wzywać wykonawcę na tym etapie do wyjaśnienia treści złożonej oferty? Czy zastrzeżenie tajemnicy w takich okolicznościach jest skuteczne?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!