Przetarg nieograniczony i tryb podstawowy bez negocjacji w nowym Pzp, cz. II

Stan prawny na dzień: 21.10.2020
Przetarg nieograniczony i tryb podstawowy bez negocjacji w nowym Pzp, cz. II

Po wejściu w życie nowej ustawy Pzp przetarg nieograniczony znajdzie zastosowanie jedynie do udzielania zamówień o wartościach tzw. unijnych. Jego odpowiednikiem w procedurze krajowej będzie tryb podstawowy w wersji bez negocjacji. Sprawdź szczegóły dotyczące tych procedur regulowane nowymi przepisami. W pierwszej części materiału pisaliśmy o tym, jak krok po kroku przejść obydwie procedury aż do etapu składania ofert. Zajrzyj do artykułu: Przetarg nieograniczony i tryb podstawowy bez negocjacji w nowym Pzp, cz. I

  1. Sposób postępowania i termin otwarcia ofert zostały uregulowane tak samo w przypadku procedury krajowej, jak i unijnej. Warto jednak po krótce zasygnalizować zmiany, które nastąpiły w tym obszarze w stosunku do stanu aktualnie obowiązującego:
  • Zanim dojdzie do otwarcia złożonych w postępowaniu ofert, ale już po upływie terminu na ich złożenie, zamawiający jest zobowiązany poinformować na stronie internetowej prowadzonego postępowania o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
  • Oferty należy otworzyć niezwłocznie po upływie terminu ich składania, ale nie później niż następnego dnia po dniu, w którym termin upłynął.
  • Bezpośrednio po otwarciu ofert zamawiający będzie udostępniał na stronie internetowej prowadzonego postępowania informacje o firmach albo imionach i nazwiskach oraz odpowiednio siedzibach w przypadku firm, miejscach prowadzenia działalności w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą albo miejscach zamieszkania wykonawców, których oferty zostały otwarte, oraz o cenach lub kosztach zawartych w ofertach. Tym samym, w porównaniu do dotychczasowej praktyki, nie będą podlegały udostępnieniu informacje o terminie realizacji zamówienia, warunkach płatności czy okresie gwarancji.
  • Nowa ustawa Pzp wprowadza nowy obowiązek informacyjny w toku postępowania. Nie później niż w terminie 7 dni od dnia otwarcia ofert albo unieważnienia postępowania zamawiający będzie zobowiązany przekazać prezesowi UZP informację o ofertach złożonych w postępowaniu. Zakres informacji, jej wzór, sposób sporządzania oraz sposób i tryb jej przekazywania określi minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze rozporządzenia (zobacz art. 81 nowej ustawy Pzp).

2. Etap badania i oceny ofert przebiega na podobnych zasadach w procedurze krajowej i unijnej. Drobne różnice dotyczą:

  • formy złożenia wstępnego oświadczenia,
  • terminu złożenia podmiotowych środków dowodowych oraz
  • wyboru oferty przy zastosowaniu odwróconego modelu badania i oceny ofert.

3. W pierwszej kolejności zamawiający bada złożone oferty.Podobnie jak dotychczas, badanie to będzie obejmowało wyjaśnianie treści oferty, w tym przedmiotowych środków dowodowych, poprawienie omyłek, wyjaśnienia w zakresie rażąco niskiej ceny oraz weryfikację, czy zachodzą przesłanki odrzucenia oferty (zobacz szczegółowo art. 223–226 nowej ustawy Pzp).

Pozostało jeszcze 88% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...