tajemnica państwowa

Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych

Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych – jakie dane można zastrzec w postępowaniu według Pzp

Możliwość utajnienia danych w ofercie ma charakter wyjątku. Stanowi on odstępstwo do zasady jawności postępowania i nie można go nadużywać. Aby skutecznie zastrzec tajemnicę w ofercie, należy wykazać, że informacja faktycznie spełnia przesłanki, by być uznaną za taką tajemnicę. Wykonawca ma obowiązek udowodnić ten fakt wraz ze składanym utajnionym dokumentem. W artykule przeczytasz m.in. o przesłankach utajnienia informacji, o tym czy wykaz osób można objąć tajemnicą i na jakie wyroki KIO powołać się, uzasadniając tajemnicę.

W tym artykule
  • Wykonawca, który zastrzega tajność danych w ofercie, musi skutecznie udowodnić wraz z jej składaniem, że dana informacja stanowi tajemnicę. Musi przy tym wykazać, że  informacja spełnia określone przesłanki opisane w ustawie z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
  • Wątpliwości wśród uczestników postępowania budzi możliwość zastrzeżenia tajności informacji o osobach skierowanych do realizacji zamówienia.
  • Wykonawca nie ma prawa zastrzec informacji dotyczących ceny, w tym składników cenowych, które odzwierciedla kosztorys ofertowy. Jednak wyjaśnienia dotyczące kalkulacji cen jednostkowych oferty zawierające szczegółowe informacje, które posiadają wartość gospodarczą, mogą podlegać ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa.
  • Pojęcie „wartości gospodarczej” informacji ma charakter nieostry. Informacje posiadają wartość gospodarczą, jeżeli wpływają na wartość przedsiębiorstwa w obrocie gospodarczym lub mają znaczenie w działalności gospodarczej osoby uprawnionej lub osoby trzeciej.

Sprawdź też:

Co z tajemnicą przedsiębiorstwa, jeśli wykonawca nie dochował formalności, by je utajnić?

Pytanie:

Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji. Przedmiot postępowania stanowi usługa przeprowadzenia warsztatów/szkoleń. Co powinien zrobić zamawiający, w sytuacji kiedy wykonawca w jednym pliku stworzył i podpisał wszystkie stanowiące ofertę formularze, oświadczenia, wykazy w tym treści zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa? Zamawiający w SWZ zapisał, że w przypadku zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, dokumenty z tajemnicą trzeba złożyć na Platformie Zakupowej w formularzu składania oferty w miejscu przeznaczonym na zamieszczenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wykonawca te same pliki – ofertę załączył w miejscu Platformy Zakupowej „Jawna część oferty” oraz „Niejawna część oferty”. Wykonawca wyraźnie wskazał, że zastrzega informacje ujęte w wykazie osób prowadzących szkolenie. Zastrzegł, że to właśnie te dane nie mogą być udostępniane oraz uzasadnił zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy z racji tego, że część pliku oferty nie może zostać wyodrębniona, zamawiający może respektować zastrzeżenie wykonawcy? Zamawiający zapisał w SWZ, że „Wykonawca ponosi ryzyko braku wykazania, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i w takim przypadku Zamawiający będzie uprawniony do odtajnienia zastrzeżonych informacji”.