dialog konkurencyjny

Dialog konkurencyjny 2023 krok po kroku – schemat postępowania

Dialog konkurencyjny 2023 krok po kroku – schemat postępowania

Dialog konkurencyjny to procedura dedykowana skomplikowanym zamówieniom, takim gdzie zamawiający musi polegać na ekspertyzie specjalistów, aby poprawnie opisać przedmiot  zamówienia. Z dialogu warto skorzystać wówczas, gdy zamawiający nie ma wiedzy, jakie wymogi określić, by zaspokoić swoje potrzeby, ani ocenić, co rynek może mu zaproponować pod kątem technicznego, finansowego lub prawnego rozwiązania. Z dialogu wolno skorzystać w sytuacjach ściśle określonych Prawem zamówień publicznych. W poniższym opracowaniu znajdziesz schemat procedury dialogu konkurencyjnego krok po kroku, wraz z linkami do przydatnych w tym temacie innych treści opublikowanych na łamach Portalu ZP.

W tym artykule
  • Dialog konkurencyjny można zastosować w okolicznościach, w których ustawa Pzp dopuszcza skorzystanie z negocjacji z ogłoszeniem, o których z kolei mówi art. 153 ustawy Pzp.
  • Dialog jest trybem, który stosujemy tylko przy unijnych wartościach zamówień publicznych.
  • Zamawiający zastosuje dialog konkurencyjny m.in. wówczas, gdy niezbędne jest dostosowanie rozwiązań dostępnych na rynku do potrzeb zamawiającego lub zamówienie obejmuje rozwiązania projektowe lub innowacyjne. Z dialogu warto skorzystać także wówczas, gdy brak jest możliwości opisania zamówienia w wystarczająco precyzyjny sposób.
  • W procedurze dialogu konkurencyjnego zamawiający sporządza opis potrzeb i wymagań. Następnie ogłasza postepowanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
  • Wykonawcy składają swoje wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu. Po przeprowadzonym dialogu zamawiający zaprasza do składania ofert.
Procedurę zasady konkurencyjności należy przeprowadzić wówczas, gdy beneficjent wydaje środki unijne w kwocie powyżej 50.000 zł.

Zasada konkurencyjności w 10 krokach

Procedurę zasady konkurencyjności należy przeprowadzić wówczas, gdy beneficjent wydaje środki unijne w kwocie powyżej 50.000 zł. Coraz więcej środków wydawanych jest już z nowej perspektywy finansowej na podstawie Wytycznych w zakresie kwalifikowalności na lata 2021–2027. Trzeba tutaj pamiętać o niezbędnych formalnościach, których musi dopełnić każdy zamawiający. Wiedza o nich pozwoli zminimalizować ryzyko korekty finansowej. Sprawdź procedurę krok po kroku.