uzupełnianie dokumentacji przetargowej

Czy w procedurze zapytania ofertowego dopuszczalne będzie uzupełnianie dokumentów?

Pytanie:

Zamawiający ogłosił zapytanie ofertowe (kwota poniżej 30.000 euro) w bazie konkurencyjności. Wpłynęły dwie oferty. Jeden wykonawca nie spełnia warunku udziału w postępowaniu, natomiast drugi złożył ofertę w terminie, ale załączniki do niej wpłynęły 14 minut po czasie.

Powyższe zapytanie było już ogłaszane 3 razy i unieważniane z różnych przyczyn, m.in. z powodu przekroczenia kwoty, którą zamawiający przeznaczył na zamówienie oraz z uwagi na brak doświadczenia wykonawcy (niepotwierdzenie warunku).

Zapisy w zapytaniu ofertowym dotyczące terminu składania ofert brzmiały:

„1. Oferta powinna zostać złożona wg wzoru stanowiącego załącznik do zapytania ofertowego w opieczętowanej kopercie z dopiskiem ............................. do dnia ..... do godz. 12.00 w siedzibie .......................... w pokoju .... lub przesłana na adres email:…..

2. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

3. Pozostałe dokumenty, które należy dołączyć do formularza oferty, to:

a) załącznik nr 3 – Wykaz wykonanych usług,

b) załącznik nr 4 – Oświadczenie o braku powiązań osobowych i kapitałowych,

c) właściwe umocowanie prawne do składania cywilnoprawnych oświadczeń woli ze skutkiem zaciągania zobowiązań w imieniu wykonawcy (jeśli go dotyczy)”.

Czy jest możliwość przyjęcia tej oferty? Zamówienie jest realizowane w ramach unijnego projektu. Wykonawca spełnia warunki udziału a cena oferty nie przekracza kwoty przeznaczonej przez zamawiającego na realizację usługi.

W treści Wytycznych nie została rozstrzygnięta kwestia możliwości wzywania wykonawców do uzupełnienia dokumentów składanych z ofertą. Można zatem przyjąć dwie metody interpretacji:

1)      pierwsza wskazywałaby na niemożność uzupełnienia załączników w przypadku braku jasnych zapisów o tym w treści zapytania,

2)      druga wskazuje na zasadność uzupełnienia, przy założeniu że w każdej sytuacji nierozstrzygniętej w ramach Wytycznych stosujemy przez analogię przepisy ustawy Pzp.

W opisanym przypadku, tj. w związku z brakiem możliwości naruszenia zasady uczciwej konkurencji poprzez umożliwienie uzupełnienia dokumentów jedynemu wykonawcy, którego oferta jest rozpatrywana, skłaniałabym się do przyjęcia oferty. Fakt złożenia załączników do oferty po terminie, można uzasadnić samodzielnym ich uzupełnieniem dopuszczonym poprzez analogię do art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.

Podmioty wydatkujące środki europejskie, wybierając wykonawców dostaw, usług i robót budowlanych, muszą przestrzegać określonych warunków i procedur. Ma to zagwarantować wybór najkorzystniejszej oferty i efektywne wydatkowanie środków. Szczegółowy opis zasady konkurencyjności i rygorów wynikających z jej stosowania  znajduje się w Wytycznych  w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020 (dalej: Wytyczne). W treści tego dokumentu brak jest jednak wskazówek, w jaki sposób należy postąpić w opisanej sytuacji.