sprawozdanie o zamówieniach publicznych

  12 praktycznych pytań o sprawozdanie z zamówień do UZP

12 praktycznych pytań o sprawozdanie z zamówień do UZP

Zbliża się termin przygotowania sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych w 2023 roku. Obowiązku należy dopełnić zgodnie z regulacjami rozporządzenia z 20 grudnia 2021 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru, sposobu przekazywania oraz sposobu i trybu jego korygowania (Dz.U. poz. 2463). Na tle jego przepisów pojawiło się kilka wątpliwości, z którymi zwrócili się do nas Czytelnicy. Sprawdź, jak przeprowadzić korektę sprawozdania i jak wypełniać rubryki o zamówieniach zwolnionych od stosowania ustawy Pzp. W artykule znajdziesz także informacje o tym, jak sporządzić sprawozdanie z perspektywy zamawiającego sektorowego.

W tym artykule
  • Zamawiający może dokonać korekty rocznego sprawozdania, jeżeli stwierdzi, że zawarte w nim informacje są nieaktualne lub niepoprawne. Dotyczy to sprawozdania rocznego z udzielonych zamówień począwszy od 2021 roku. Wcześniejsze sprawozdania nie podlegają poprawie. 
  • Jeżeli oddział jest niezależnym zamawiającym w świetle ustawy Pzp, ma obowiązek złożyć własne roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach.
  • Pozycja 58 części VIII sprawozdania dotyczy zamówień sektorowych na dostawy energii oraz paliw do wytwarzania energii, których wartość jest co najmniej równa progom unijnym. Informację o pozostałych zamówieniach w tym przedmiocie należy ujawnić w pozycji 3 części IX sprawozdania.
  • Zakup biletów komunikacyjnych stanowi zamówienie publiczne, co zobowiązuje zmawiającego do wprowadzenia wartości netto zawartej umowy do sprawozdania rocznego. 
  • W ramach przygotowywania rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach, należy wartość zamówienia jednostkowego określić mnożąc przewidywaną ilość lub zakres usług (jak roboczogodziny) lub dostaw przez ceny jednostkowe ustalone w umowie.
  • Zamówień na świadczenia zdrowotne nie uwzględniamy w rocznym sprawozdaniu przesyłanym do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
  • Jeśli w 2023 roku zamawiający sektorowy nie był zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych z powodu nieprzekroczenia progów wartości zakupów i realizował zamówienia poza jej ramami, to w swoim sprawozdaniu rocznym za 2023 rok powinien wypełnić wyłącznie tabelę IX.
Sprawozdanie roczne o zamówieniach 2024

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach publicznych 2024

Do 1 marca każdego roku zamawiający mają obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie o zamówieniach publicznych udzielonych w poprzednim roku. Z naszego opracowania dowiesz się, m.in. które wydatki należy uwzględnić w sprawozdaniu. Przeczytasz, jak przekazać sprawozdanie w związku z działaniem platformy e-Zamówienia. Zyskasz także pewność, czy właściwie wypełniasz obowiązek sprawozdawczy w odniesieniu do zamówień udzielonych z wyłączeniem procedur Pzp np. zleconych na potrzeby pomocy obywatelom Ukrainy.

W tym artykule
  • Obowiązek złożenia sprawozdania prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych nie dotyczy podmiotów, które nie są zamawiającymi w świetle Pzp. Nie publikują one sprawozdania, nawet gdy dobrowolnie korzystają z procedur ustawy Pzp, by zawrzeć umowy.
  • Sprawozdania z udzielonych zamówień publicznych nie musi składać pełnomocnik zamawiającego, który przeprowadził postępowanie w imieniu i na rzecz zamawiającego, który to ostatecznie zawarł umowę w sprawie zamówienia.
  • Wyodrębniona w strukturze zamawiającego jednostka ma obowiązek złożyć odrębne sprawozdanie, tylko wówczas, gdy ma status zamawiającego w świetle ustawy Pzp.
  • Zamawiający nie informuje w sprawozdaniu o takich wydatkach jak opłaty i wpisy sądowe, opłaty administracyjne, mandaty, opłaty abonamentowe RTV, koszt noclegu pracownika w delegacji służbowej, o ile samodzielnie opłacił nocleg tj. zawarł we własnym imieniu umowę z hotelem, rekompensaty wypłacane spółkom kapitałowym w związku z powierzeniem realizacji części zadań publicznych.
  • Zamawiający przekazuje w sprawozdaniu informacje o udzielonych zamówieniach, nawet jeżeli źródłem ich finansowania nie były środki publiczne.
  • Jeżeli postępowanie przeprowadzono i zakończono wyborem oferty w 2023 roku, natomiast umowę podpisano w 2024 roku, zamówienie znajdzie się w sprawozdaniu składanym w 2025 roku.
  • Zamawiający nie uwzględnia w sprawozdaniu tzw. zamówień covidowych, do których nie stosował Pzp zgodnie ze specustawą covidową oraz zamówień udzielonych w celu pomocy obywatelom Ukrainy, do których nie stosował ustawy Pzp na podstawie specustawy ukraińskiej.
  • Jeżeli zamawiający udzielał zamówień długoterminowych i zawarł umowę na okres powyżej 12 miesięcy – wykazuje ją jednorazowo w sprawozdaniu za rok, w którym ją zawarto, podając jej wartość za cały okres obowiązywania.
  • Sprawozdanie za 2023 rok zamawiający przekazuje prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w terminie do 1 marca 2024 r.