potencjał techniczny

Jak ocenić, czy dany potencjał osobowy to zasób własny wykonawcy czy udostępniony przez podmiot trzeci?

Pytanie:

Zgodnie z instrukcją wypełniania JEDZ w sekcji C wskazano, iż jeżeli wykonawca polega na zdolnościach innych podmiotów w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w myśl art. 125 ust. 5 ustawy Pzp ma obowiązek przedstawić – dla każdego z podmiotów, których to dotyczy – odrębny formularz jednolitego dokumentu zawierający informacje wymagane w:

  • części II sekcje A (informacje na temat wykonawcy) i B (informacje na temat przedstawicieli wykonawcy),
  • części III (podstawy wykluczenia) oraz
  • części IV (kryteria kwalifikacji) i części V (kryteria selekcji) – w zakresie, w jakim korzysta z zasobów podmiotu trzeciego.

Takie formularze powinny być wypełnione i podpisane przez te podmioty. Powyższe dotyczy również wszystkich pracowników technicznych lub służb technicznych, czyli zasobów osobowych nienależących bezpośrednio do przedsiębiorstwa danego wykonawcy. Nie odnosi się to jednak do zasobów osobowych, którymi wykonawca dysponuje w sposób bezpośredni, tj. przypadków zaangażowania przez niego na podstawie różnych stosunków prawnych osoby fizycznej, niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą przy pomocy przedsiębiorstwa (zakładu pracy), czy też świadczącej usługę na podstawie m.in. umowy zlecenia, jeżeli osoba ta będzie wykonywała wyłącznie osobiście, uzgodnione z wykonawcą czynności związane z realizacją zamówienia publicznego, np. pełniła funkcję kierownika budowy. W takim bowiem przypadku mamy do czynienia z bezpośrednim dysponowaniem osobą zdolną do wykonania zamówienia, a nie powołaniem się na zasoby podmiotu trzeciego. O tej kwalifikacji rozstrzyga treść stosunku prawnego istniejącego między wykonawcą a taką osobą.

Jak rozróżnić zasoby osobowe nienależące bezpośrednio do przedsiębiorstwa danego wykonawcy od dysponowania bezpośredniego na przykładzie np. kierownika budowy? Jeśli ten kierownik jest zatrudniony w firmie X na umowę o pracę, to czy muszę pozyskać zobowiązanie wraz z JEDZ z firmy X czy mogę wykazać dysponowanie bezpośrednie i zawrzeć z nim umowę zlecenie, traktować go jako własnego pracownika i nie przedstawiać JEDZ? Jaki stosunek prawny istniejący między wykonawcą a taką osobą należy wówczas wskazać? Czy treść zobowiązania do udostępnienia zasobów – zgodnie z nową ustawą Pzp – uległa zmianie?

Dokument potwierdzający dopuszczenie środka transportu ma wykazać warunek udziału dotyczący dysponowania potencjałem technicznym

Pytanie:

Realizujemy jako jednostka samorządu terytorialnego – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trzy przetargi:

  1. na dostawy warzyw i owoców dla MOPS,
  2. na dostawy mięsa dla MOPS,
  3. na usługi przygotowania i wydawania posiłków klientom MOPS.

Dla 1 i 2 przetargu na zakup żywności wymagamy, aby środek transportu jakim wozi wykonawca posiadał orzeczenie (opinia bądź decyzja) dotyczące środka transportu, wydane na podstawie art. 4 ust. 1, pkt. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), w celu potwierdzenia, że pojazd jakim wykonawca wozi warzywa i owoce lub mięso jest do tego odpowiedni i przeznaczony, co ma potwierdzić właściwy do tego organ. W przypadku mięsa decyzja dotyczyć ma także dopuszczenia zakładu. Przy czym nie wymagamy, aby wykonawca złożył wykaz pojazdów jakimi będzie woził w/w żywność tylko same decyzje jako spełnienie wymagań art. 22 ustawy Pzp. W trzecim przetargu wymagamy, aby w/w decyzje PIS dotyczyły punktów wydawania posiłków klientom. Wykonawca ma na druku siwz – oświadczeniu, że dysponuje 2 punktami, wypisać jakimi min 2 punktami dysponuje na terenie miasta K-Koźle i do tych punktów ma załączyć decyzje PIS na potwierdzenie spełnienia wymagań art. 22. Czy jeżeli w obu przetargach jest 100% cena jako kryterium, to czy w/w decyzje PIS jako spełnienia „posiadania uprawnień...” nie kolidują z tym, że wtedy te dostawy/usługi nie są powszechne, bo jest postawiony wymóg posiadania uprawnień?
Czy w ogóle decyzje takie mogą być wymagane na spełnienie warunku art. 22 „posiadania uprawnień ...”, czy musiały by one być żądane w siwz jako spełnienie innego warunku - jakiego? Jakby miało prawidłowo wyglądać żądanie w/w decyzji PIS w przypadku wszystkich 3 przetargów? Jeżeli wykonawcy nie dostarczą takich decyzji ani w żywności ani w usłudze wydawania posiłków to wzywać ich do uzupełnienia, a jeśli nie uzupełnią to na podstawie jakich przepisów odrzucać ofertę?