niekaralność

  Oświadczenie o bezstronności i niekaralności w nowej ustawie Pzp

Oświadczenie o bezstronności i niekaralności w nowej ustawie Pzp

Problematyka oświadczeń składanych przez osoby występujące w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego po stronie instytucji zamawiającej jest szeroka. Ustawodawca przewiduje oświadczenia w stosunku do istnienia lub braku skazania oraz występowania lub nie konfliktu interesów. Na tle tych dwóch zagadnień zrodziły się problemy praktyczne, których rozwiązanie staramy się przybliżyć w poniższym opracowaniu. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie konsekwencje mogą pojawić się w obliczu niedochowania obowiązków. W drugiej części opracowania omawiamy aktualną opinię prawną UZP w tym zakresie.

W tym artykule
  • Wyłączeniu z dokonywania czynności w postępowaniu podlegają osoby, w stosunku do których występuje konflikt interesów tj. między nimi a wykonawcami zachodzą takie relacje, że nie są one bezstronne.
  • Wyłączeniu podlegają także osoby, które zostały prawomocnie skazane za określone w ustawie Pzp przestępstwa.
  • Konflikt interesów może być nie tylko realny, ale również postrzegany przez osoby postronne. Jeśli rozsądny obserwator ma uzasadnione wątpliwości co do bezstronności lub niezależności osoby, to także występuje tego rodzaju konflikt.
  • Osoby zobowiązane do złożenia oświadczeń w zakresie skazania oraz konfliktu interesów to kierownik zamawiającego, członek komisji przetargowej, osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego, osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania, osoby udzielające zamówienia.
  • Osoba udzielająca zamówienia to najczęściej kierownik zamawiającego. W stosunku do niego nie dublujemy oświadczeń. Osobą udzielającą zamówienia nie jest ktoś, kto jedynie złożył parafę lub kontrasygnatę na umowie. 
Karalność a wykluczenie wykonawcy z udziału w przetargu

Za jakie przestępstwa trzeba wykluczyć wykonawcę z udziału w przetargu, zasady składania zaświadczeń z KRK

Karalność za pewne wymienione ustawą Pzp przestępstwa jest obowiązkową podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający musi uzyskać od wykonawcy potwierdzenie, że nie podlega on wykluczeniu z przetargu z powodu popełnienia czynu wskazanego w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp. Wykonawcy często są więc proszeni o złożenie zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić, że nie figurują w tym rejestrze. Między innymi o tym, jak przebiega weryfikacja w tym zakresie i jak powinno wyglądać zaświadczenie z KRK, piszemy w poniższym artykule. Fakultatywne przesłanki wykluczenia związane z karalnością omówimy w kolejnych top tematach.