E-KRK, e-odpisy z rejestrów, dokumenty e-ZUS i e-US – elektroniczne zaświadczenia do przetargu

Stan prawny na dzień: 02.03.2022
E-KRK, e-odpisy z rejestrów, dokumenty e-ZUS i e-US – elektroniczne zaświadczenia do przetargu

W praktyce w przetargach dość dużo problemów sprawia ocena dokumentów, które wystawił upoważniony podmiot tj. np. urząd. Niestety przepisy, które regulują poszczególne  zaświadczenia, różnią się od siebie. Rozbieżności dotyczą sposobu sporządzenia dokumentów lub ich podpisania czy braku wymogu podpisu. Aby prawidłowo ocenić dokument e-KRK, e-odpisy z KRS czy CEIDG bądź e-ZUS, nie wystarczy znać przepisów rozporządzenia o elektronizacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie informacji o poszczególnych elektronicznych zaświadczeniach urzędowych z poszczególnych aktów prawnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w przypadku takich podmiotowych środków dowodowych.

W tym artykule
  • Pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, dokument pobrany elektronicznie ze strony WWW z CEiDG nie zawiera podpisu. Znajduje się w nim informacja „Wygenerowano ze strony http://prod.ceidg.gov.pl stan na (…..). Wydruk z systemu komputerowego nie wymaga podpisu”.
  • Udostępniane informacje o beneficjentach rzeczywistych nie są podpisywane.
  • Jeżeli zamawiający otrzyma od wykonawcy elektroniczne zaświadczenie e-KRK w formacie .xml, może dokonać wizualizacji informacji. W tym celu powinien wykorzystać funkcjonalność e-KRK na stronie https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web/visualize.
  • Oceniając prawidłowość formy zaświadczenia z ZUS, trzeba uwzględniać także przepisy odrębne od ustawy Pzp i specyficzne regulacje o wystawianiu tego dokumentu ZUS. Kluczowy będzie tutaj art. 50 ust. 4a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wskazano w nim, że zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz decyzje o odmowie wydania zaświadczenia, które ZUS wydał jako dokument elektroniczny z  kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym albo osobistym, można wykorzystać w formie wydruku.
  • Zdarza się, że wykonawcy przekazują zamawiającemu wyciąg z rachunku bankowego wygenerowany elektronicznie. Jest to dopuszczalne, przy założeniu, że dokument ten rzeczywiście pochodzi z banku.

O elektronicznych dokumentach piszemy także tutaj:

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...