dokumenty potwierdzające doświadczenie

Sumowanie doświadczenia wykonawców w zamówieniach publicznych

Sumowanie doświadczenia wykonawców, podwykonawców i konsorcjantów w zamówieniach publicznych – przepisy i orzeczenia

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, wykonawcy mogą polegać na zdolnościach innych podmiotów w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych czy doświadczenia, pod warunkiem że podmioty te faktycznie zrealizują część zamówienia, do której te zdolności są wymagane. Szczególne wątpliwości praktyczne budzi jednak kwestia dopuszczalności sumowania doświadczenia różnych podmiotów, zwłaszcza w przypadku wymogu wielokrotnego wykonania podobnych zadań. Artykuł analizuje obowiązujące przepisy oraz stanowiska Krajowej Izby Odwoławczej, które precyzują granice dopuszczalności takiego sumowania oraz wskazują, kiedy uznanie spełnienia warunku udziału w postępowaniu jest zasadne. Wszystko to na podstawie dwóch case studies z konkretnych postępowań.

W tym artykule

Sumowanie doświadczenia w zamówieniach publicznych (art. 118 Pzp)

Check lista dla wykonawcy

Przed złożeniem oferty upewnij się, że spełniasz wymagania zgodnie z przepisami Pzp i orzecznictwem KIO:

  1. Warunek wielokrotnego wykonania:

Sprawdź, czy jeden podmiot samodzielnie wykazuje wymagane projekty/roboty/usługi (np. 2x to samo zadanie).

  1. Powołujesz się na podmiot trzeci:

Upewnij się, że wskazujesz, jaką część zamówienia ten podmiot zrealizuje jako podwykonawca.

  1. Zgodność z SWZ i art. 118 Pzp:

Sprawdź, czy dokumentacja przewiduje warunek wymagający powtarzalności oraz sposób jego spełnienia.

  1. Konsorcjum:

Oceń, czy warunek może być spełniony oddzielnie przez członków (np. projekt i budowa), czy musi być spełniony wspólnie (np. 2 takie same roboty).

  1. Unikaj pozorności:

Nie wystarczy „wypożyczenie” doświadczenia – wymagany jest realny udział podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia.

  1. Zadbaj o zgodność z orzecznictwem KIO:

Odwołuj się do aktualnych wyroków, które potwierdzają Twoją interpretację warunku (np. KIO 1495/14, KIO 3545/20).

Pamiętaj: Rzetelne wykazanie spełniania warunków to nie tylko formalność – to warunek skutecznego udziału w przetargu!

Ważne dla zamawiającego

  • Nie sumuj doświadczenia różnych podmiotów, jeśli warunek wymaga wielokrotności – upewnij się, że jeden wykonawca spełnia warunek samodzielnie.
  • Ofertę składa konsorcjum? Pamiętaj, że połączenie doświadczenia członków nie zawsze oznacza spełnienie warunku udziału. Zawczasu odpowiednio sformułuj warunek i pamiętaj, że przy warunku wielokrotnego powtórzenia zadania, nie da się zsumować doświadczeń konsorcjantów (2 zadania jeden podmiot + 2 zadania drugi).
  • Weryfikuj realność udostępnienia zasobów przez podmioty trzecie – nie wystarczy deklaracja, liczy się faktyczny udział w realizacji zamówienia.
  • Formułuj warunki z myślą o ich weryfikowalności – zapewnij przejrzystość i równe traktowanie wykonawców.

Czy doświadczenie projektanta może stanowić kryterium oceny ofert i warunek udziału w jednym postępowaniu?

Pytanie:

Przygotowujemy się do wszczęcia postępowania w formule zaprojektuj-wybuduj. Warunkiem udziału w postępowaniu jest wymóg, aby wykonawca dysponował do realizacji zamówienia projektantem, który przygotował minimum jedną dokumentację. Chcemy natomiast punktować tych wykonawców, którzy dysponują projektantami o większym doświadczeniu w tym zakresie. Czy wobec tego określając jako jedno z kryteriów oceny ofert – dodatkowe doświadczenie projektanta – możemy żądać, aby wraz z ofertą i oświadczeniem na temat wykonanych przez projektanta dokumentacji wykonawca załączył również dokumenty potwierdzające ich należyte wykonanie? Czy poniższy zapis jest dopuszczalny?

„Celem uzyskania punktów w kryterium doświadczenie zawodowe projektanta w ofercie należy:

1)     wpisać imię i nazwisko projektanta branży gazowej,

2)     podać informację nt. wykonanych przez wskazanego projektanta dokumentacji projektowych, obejmujących budowę instalacji gazu LPG w okresie ostatnich 5 lat,

3)     załączyć dokumenty potwierdzające wykonanie przez projektanta wykazanych dokumentacji projektowych (referencje, opinie, zaświadczenia złożone w oryginale lub kopii poświadczonej z oryginałem).

Zamawiający zastrzega, że brak którejkolwiek z tych trzech informacji będzie skutkować przyznaniem 0 punktów w przedmiotowym kryterium. Dokumenty potwierdzające doświadczenie projektanta, które wykonawca składa wraz z ofertą celem uzyskania punktów w kryterium „jakość – doświadczenie projektanta” nie podlegają uzupełnieniu.

Kryterium odnoszące się do organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, jeśli może mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia, jest dopuszczalne. Jego weryfikacja może odbyć się poprzez żądanie załączenia do oferty odpowiednich potwierdzeń tj. dokumentów poświadczających wykonanie przez projektanta wykazanych dokumentacji projektowych. Sformułowanie tego obowiązku musi być jednak precyzyjne, jednoznaczne, zrozumiałe a także umożliwiać sprawdzenie informacji przedstawianych przez wykonawców. Żądanie musi być również proporcjonalne do przedmiotu zamówienia. Dodatkowo wiążąca pozostaje zasada, wskazująca na to, że zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców oraz zgodnie z zasadami proporcjonalności i przejrzystości.