umowa o zamówienie na czas nieoznaczony

Jawność dokumentów szacowania i umowy o zamówienie

Jawność dokumentów szacowania i umowy o zamówienie

Protokół postępowania o zamówienie, jak i oferty z załącznikami są jawne. Czy wobec tego wykonawca może wnioskować do zamawiającego o wgląd do dokumentacji powstałej na etapie:

  • szacowania przedmiotu zamówienia (w tym ofert, jakie otrzymał, opracowując wartość zakupu) oraz
  • realizacji umowy (takie jak np. protokoły odbioru, ankiety oceny wykonawcy usług szkoleniowych itp.)?

Jawność dokumentów szacowania oraz umowy i dokumentów związanych z jej realizacją regulują ustawy: Pzp i o dostępie do informacji publicznej. Przeczytaj, jak pozyskać wgląd do dokumentacji postępowania.

Udzielenie zamówienia na czas nieoznaczony wymaga oszacowania wartości zamówienia z uwzględnieniem okresu 48 miesięcy jego realizacji

Pytanie:

W 2012 roku przygotowywaliśmy się do wspólnego postępowania - jako Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z urzędem miasta - na dostawę i dystrybucję energii elektrycznej na 2013 rok. Pierwszy szacunek był wspólny dostawa+przesył co łącznie dało kwotę powyżej 14.000 euro. Przed przetargiem urząd przesłał nam informację, że z uwagi iż w woj. opolskim jedynym wykonawcą na przesył i monopolistą jest Tauron, mamy podpisać umowy na czas nieokreślony z Tauronem, a przetarg odbędzie się tylko na sprzedaż energii. Tauron przesłał nam gotowe umowy do podpisania. Umowy na usługi dystrybucji na każdy punkt PPE u nas (6 punktów-6 umów) zostały zawarte w 2012 roku poza ustawą Pzp z uwagi, iż ich wartość w roku 2012 szacowana w okresie 12 m-cy jako usługa powtarzająca się okresowo wyniosła kwotę poniżej 14.000 euro. Moim zdaniem skoro założeniem, że będą to umowy zawarte na czas nieokreślony wartością zamówień zgodnie z ustawą Pzp jest wartość zamówienia w okresie 48 m-cy. Wtedy wartość szacunkowa przekracza 14.000 euro więc należało udzielić zamówienia zgodnie z ustawą Pzp jako „wolny zakup” tzn. udzielić po negocjacjach z Tauronem oraz ogłosić przetarg w trybie z wolnej ręki w Biuletynie ZP, ponieważ jest to jedyny wykonawca na usługi dystrybucji. Czy mam rację? Czy należy teraz w 2015 roku oszacować jeszcze raz wartość zamówienia dla usług dystrybucji – umowa na czas nieokreślony więc w okresie 48 m-cy jako usługi powtarzające się okresowo (+wskaźnik wzrostu cen+ew wzrost usług) i jeżeli kwota ta wyniesie powyżej 30.000 euro udzielić zamówienia „z wolnej ręki” i podpisać nowe umowy a poprzednie rozwiązać? A ztaem jeżeli realizacja zamówienia i umowa dotycząca tego zamówienia jest dłuższa niż rok, wartość szacunkowa na podstawie której decydujemy o tym jakie postępowanie przeprowadzić (czy wolny zakup poza Pzp, czy przetarg czy zwykłe zapytanie ofertowe do 30.000 euro) jest to kwota oszacowana z uwzględnieniem tego okresy np. 15m-cy, 24 m-ce lub czas nieokreślony – 48 m-cy? Czy sprzedaż energii zawsze łączymy z dystrybucją i szacujemy kwotę wydatku razem i jeżeli łączna kwota przekracza 30.0000 euro to i dostawy i usługi przeprowadzamy zgodnie z ustawą Pzp – w powyższym przypadku dostawy jako przetarg a usługi jako „z wolnej ręki”, czy dostawy szacujemy osobno i usługi osobno?