dostawa gazu

Zamówienia na dostawy gazu od monopolisty – jakie działania podjąć wobec trudnych negocjacji?

Pytanie:

Co zrobić w sytuacji, gdy po dwóch postępowaniach w trybie podstawowym na dostawy gazu (brak ofert) i próbie wolnej ręki (brak porozumienia w negocjacjach) nie można udzielić zamówienia zgodnie z ustawą Pzp, bo np. jedyny wykonawca domaga się całkowitego usunięcia kar umownych lub ich ograniczenia do minimum, skrócenia maksymalnie terminów płatności, oferuje cenę wyższą, niż zamawiający płaci w chwili negocjacji (zamawiający ma zapewnioną ciągłość dostaw, ale na umowach taryfowych monopolisty, które zawarł, by nie utracić ciągłości dostaw – stawki są ustalone na poziomie wynikającym z zastosowanych przez Rząd RP zamrożonych cen maksymalnych).

Czy zgodzić się na wszystkie żądania, skoro nie mamy komu udzielić zamówienia? I rozpisać kolejne postępowanie, zachowując totalną uległość wobec wykonawcy? Co na to dyscyplina finansów publicznych? Czy w przypadku kolejnego zastosowania trybu z wolnej ręki można wskazać art. 214 ust.1 pkt 6 z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, tak by mieć podstawę do ustępstw wobec wykonawcy i nie narazić się na zarzut istotnej zmiany warunków opisanych w art. 214 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp? Jaki czas musi upłynąć od przekazania ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy do Dz.Urz. UE w trybie unijnym do dnia zawarcia umowy? Czy w unijnej wolnej ręce trzeba żądać jakichkolwiek dokumentów od wykonawcy przed podpisaniem umowy?

Brak ofert w przetargu na dostawę gazu – co dalej?

Pytanie:

Prowadzimy postępowanie na dostawę gazu w trybie podstawowym. Co ma zrobić zamawiający, gdy w postępowaniu nie złożono żadnej oferty? Aby zapobiec przerwom w dostawie paliwa gazowego, zawarliśmy tymczasowe umowy (art. 30 ust. 4 ustawy Pzp). Kompleksowe umowy tymczasowe zawierane są w ramach sprzedaży z urzędu, by nie stracić dostępu do surowca. Sytuacja na rynku gazu jest trudna, firmy nie chcą składać ofert. Zamawiający chciał udzielić zamówienia firmie, z którą ma zawarte umowy tymczasowe, by unormować tą sytuację zgodnie z ustawą Pzp – w trybie zamówienia z wolnej ręki. Co możemy zrobić, jeżeli ta firma nie chce przystąpić do procedury, informując telefonicznie, że umów na innych warunkach niż te obecne nawet po negocjacjach nie zawrze. Czy zamawiający może zaprosić tę firmę do negocjacji, ustalić wówczas odpowiadające jej warunki, podpisać protokół, opisać w nim sytuację i ustalić że np. od 1 października 2022 r. umowy tymczasowe przechodzą na umowy roczne (zgodnie z warunkami określonymi w SWZ w postępowaniu bez ofert) a umowy tymczasowe pozostawić w istniejącym brzmieniu? Czy możemy sporządzić aneksy, nie zawierając nowych umów (co ewidentnie stanowi problem techniczny dla dostawcy)? Co w przypadku, gdy na przesłane zaproszenie wykonawca nie przystąpi do negocjacji?