Rząd zastanawia się nad kolejnymi zmianami w prawie zamówień publicznych

Stan prawny na dzień: 12.02.2013
pchnięty paragraf małe

Rada Ministrów zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, który ma przeciwdziałać zmowom przetargowym. Przygotowany został przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Ostatnie wydarzenia dotyczące wykrycia tzw. zmów przetargowych w polskich inwestycjach drogowych, a następnie zamrożenie wypłat środków unijnych przeznaczonych na ich realizację rozeszły się szerokim echem. Prezes UZP złożył właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych w wersji przyjętej przez Komisję Prawniczą, z prośbą o ujęcie go w porządku obrad posiedzenia Rady Ministrów, co też dzisiaj ma nastąpić.

Projekt przewiduje, że zamawiający może żądać od wykonawcy podania nazw przedsiębiorców mających wziąć udział w realizacji zamówienia jako podwykonawcy.

Dzięki temu procedury przetargowe mają być bardziej przejrzyste. Możliwość zidentyfikowania podwykonawców już na samym początku postępowania pozwoli uniknąć występowania zmów przetargowych. Najbardziej widoczne będzie to w przypadku, gdy firmy te występują jednocześnie w tym samym postępowaniu o zamówienie publiczne jako podwykonawcy i wykonawcy.

Ponadto proponowane przepisy mają na celu zmniejszenie wydatków zamawiających poprzez wyeliminowanie tzw. podwójnej zapłaty. Jak wynika z danych Generalnie Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wartość umów z zamawiającym, których dotyczy problem płatności podwykonawcom to ponad 33 287 mln zł,przy czym zaległości wykonawców wobec podwykonawców oraz innych podmiotów zgłoszone do GDDKiA wynosiły ponad 557 mln zł, a problem ten dotyczył 704 podmiotów. Często mimo, że jednostka uiściła wynagrodzenie wykonawcy za zrealizowanie danej części zamówienia, musiała rozliczyć się z podwykonawcami, którzy tę część zamówienia wykonali.

Projekt ten został przyjęty Komitet Stały Rady Ministrów 29 listopada 2012 r. z adnotacją, że będzie on uzupełniony m.in. o stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ocenie skutków regulacji. Do tej pory nie rozstrzygnięto tej kwestii.

Autor:

Anna Śmigulska-Wojciechowska

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Radosław Pilarski

Anna Śmigulska-Wojciechowska

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych. Redaktor publikacji z zakresu zamówień publicznych. Autorka profesjonalnych publikacji poświęconych tematyce prawa zamówień publicznych...