W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Marta Mikulska-Nawacka

Zastosowanie kryterium środowiskowego nie jest możliwe w przypadku zamówień priorytetowych

Pytanie: Miasto Bielsk Podlaski ogłosiło przetarg o wartości szacunkowej powyżej progów unijnych pn. „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli zamieszkałych nieruchomości na terenie miasta Bielsk Podlaski na lata 2016-2017”. W siwz dokonano następujących zapisów dotyczących kryteriów oceny ofert: "1.Zamawiający przy wyborze najkorzystniejszej oferty będzie się kierował następującymi kryteriami: a) cena (C) – znaczenie 98% liczone wg następującego wzoru Cmin C = -------- x 100pkt. x 98%, gdzie Co C – liczba punktów badanej oferty w kryterium cena Cmin – najniższa cena brutto za wykonanie całości zamówienia spośród ważnych ofert Co – cena brutto badanej oferty za wykonanie całości zamówienia spośród ważnych ofert Za kryterium cena (C) Wykonawca może uzyskać maksymalnie 98 punktów. b) aspekt środowiskowy (S) – znaczenie 2%, tj. emisja spalin do środowiska przez pojazdy przewidziane do realizacji usługi objętej niniejszym zamówieniem, Wykonawca zobowiązany jest w załączniku Nr 1 Formularz ofertowy do SIWZ określić ilość (od 0szt. do 2szt.) posiadanych pojazdów z emisją spalin EURO 5 wśród pojazdów wymaganych w rozdz. VIII ust.1 pkt.1.3 lit. a). Punktowa ocena (S) dokonana będzie wg następujących zasad: - za 2 pojazdy zadeklarowane przez Wykonawcę z emisją spalin EURO 5 lub powyżej – 2 punkty, - za 1 pojazd zadeklarowany przez Wykonawcę z emisją spalin EURO 5 lub powyżej – 1 punkt, - za 0 pojazdów zadeklarowanych przez Wykonawcę z emisją spalin EURO 5 lub powyżej – 0 punktów. Za kryterium aspekt środowiskowy (S) Wykonawca może uzyskać maksymalnie 2 punkty. 2.Łączna ilość punktów będzie liczona jako suma uzyskanych punktów w kryterium cena (C) i aspekt środowiskowy (S). 3. Za ofertę najkorzystniejszą uznana zostanie oferta, która uzyska największą ilość punktów za oba kryteria oceny ofert spośród ofert nieodrzuconych i spełniających wszystkie wymagania określone przez Zamawiającego w treści SIWZ." Czy dopuszczalne jest przyjęcie jako kryterium oceny ofert powyższe kryterium "aspekt środowiskowy", przy czym zamawiający jako spełnienie warunków udziału w postępowaniu wymaga dysponowania przez wykonawcę co najmniej 5-cioma pojazdami przewidzianymi do realizacji usługi objętej niniejszym zamówieniem?

Agata Hryc-Ląd

Dostawy standardowego sprzętu komputerowego są dostawami powszechnie dostępnymi o ustalonych standardach jakościowych

Marta Mikulska-Nawacka

Kryterium ceny wymaga uwzględnienia w opisie przedmiotu zamówienia kosztów ponoszonych w okresie korzystania z zamówienia

Pytanie: Zamawiający ma dokonać zakupu pieczywa, mleka, warzyw, mięsa w trybie przetargu nieograniczonego. Zakupy te mają być realizowane w ramach zawartej umowy, sukcesywnie do 3 x w tygodniu do 31.12.2015 r. Są to produkty standardowe, powszechnie występujące, forma i sposób realizacji są typowe, nie ma żadnych szczególnych uwarunkowań poza warunkami transportu żywności wynikające z prawodawstwa żywnościowego obowiązującego w szczególności w Polsce. Kryterium tzw. "walorów smakowych" jest bezzasadne i bezprzedmiotowe, uwarunkowania ekologiczne również, inne kryteria płatności, dostaw, terminu, jakości są bezzasadne. Zamawiający skonkretyzował bardzo szczegółowo uwarunkowania jako podmiot zbiorowego żywienia i nie dopuszcza innej wariantowości oferowanej w tym zakresie przez wykonawców. Zamawiający ma cel zabezpieczenia żywionych w podstawowe i standardowe produkty. Wobec art. 91 ust. 2a ustawy Pzp zamawiający jako jednostka sektora finansów publicznych jest zdecydowany na jedyne kryterium: najniższa cena. Jak wobec tego ma wyglądać uzasadnienie protokolarne i wskazanie "kosztów jakie Zamawiający uwzględnił w opisie przedmiotu zamówienia"? Czy w tej mierze występują przykłady, opinie, orzecznictwo, które wskażą jak dokonać poprawnie tej czynności? Co uzasadnienie ma konkretnie zawierać? O jaki przelicznik chodzi? Jakie metody należy przyjąć? Jakie szczegóły i wyliczenia konkretnie mają zostać zawarte? Jak należy powyższe uzasadnić dla "bułek" i "mleka"?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!