W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Justyna Andała-Sępkowska

W jaki sposób zamawiający ma dokonać szacowania wartości zamówienia na kompleksową obsługę podróży służbowych?

Pytanie: Zamawiający (co roku) udziela zamówienia o szacowanej wartości poniżej progów unijnych na okres 12 miesięcy na kompleksową obsługę podróży służbowych (m.in. rezerwację i sprzedaż biletów lotniczych, noclegów, ubezpieczenia podróżnego). Jest to specyficzny rodzaj zamówienia (zakup usługi pośrednictwa), gdyż całkowita cena oferty zawiera ew. upusty cenowe, jak również opłaty transakcyjne. Do tej pory szacowanie wartości zamówienia odbywało się na podstawie umowy zawartej na okres ostatnich 12 miesięcy. W umowie zawartej w 2020 roku zaoferowano upusty oraz brak opłat transakcyjnych. Ze względu na specyficzną sytuację związaną z pandemią Covid-19 faktyczna wartość realizacji ostatniej umowy wyniosła ok. 5% przewidzianej kwoty. Wysokość upustów oraz opłat transakcyjnych obecnie wydaje się być trudna do przewidzenia i bazowanie na poprzednich wartościach jest problematyczne. Nowa ustawa Pzp, zgodnie z art. 35, jako podstawę ustalenia wartości zamówienia określa: 1) rzeczywistą łączną wartość kolejnych zamówień tego samego rodzaju, udzielonych w ciągu poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym lub roku obrotowym, z uwzględnieniem zmian ilości lub wartości zamawianych usług lub dostaw, które mogły wystąpić w ciągu 12 miesięcy następujących od udzielenia pierwszego zamówienia, albo 2) łączną wartość zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie. Mając na uwadze powyższe, w jaki sposób zamawiający ma dokonać szacowania wartości zamówienia na kompleksową obsługę podróży służbowych (m.in. rezerwację i sprzedaż biletów lotniczych, noclegów, ubezpieczenia podróżnego), która ma być udzielona na okres 12 miesięcy? Czy należy brać pod uwagę rzeczywistą łączną wartość kolejnych zamówień tego samego rodzaju, udzielonych w ciągu poprzednich 12 miesięcy, z uwzględnieniem zmian ilości lub wartości zamawianych usług, biorąc pod uwagę: wysokość upustów oraz opłat transakcyjnych, jakie znalazły się w ostatniej umowie, czy brak upustów i opłat transakcyjnych (gdyż nie możemy ich określić), czy tylko maksymalne upusty i brak opłat transakcyjnych (gdyż maksymalnej kwoty nie można określić)? Czy i jak zamawiający powinien szacować upusty i opłaty transakcyjne?

Justyna Andała-Sępkowska

Wskazówki związane z właściwym szacowaniem różnego typu szkoleń

Pytanie: Mam pytanie dotyczące planowanej na 2021 rok organizacji szkoleń zawodowych i sposobu ich agregacji. A mianowicie na 2021 rok zaplanowałem 15 szkoleń zawodowych (dla grup 5–10 osobowych – zajęcia teoretyczne i praktyczne), które mają odbyć się w 5 różnych miastach (Poznań, Konin, Kalisz, Leszno, Pleszew) tj. na terenie jednego województwa, w różnych miesiącach bieżącego roku. Łączna kwota przeznaczona na wszystkie 15 szkoleń to ok. 240.000 zł (brutto) tj. ok. 195.000 zł netto. Szkolenia dotyczą zróżnicowanej tematyki i stąd moje pytanie – czy powinienem sumować wartość tych zamówień, aby ustalić, czy występuje tu obowiązek stosowania ustawy Pzp? Które szkolenia trzeba ewentualnie potraktować łącznie, spośród wymienionych poniżej: 1)     operator wózka jezdniowego z gospodarką magazynową, 2)     sprzedawca magazynier z obsługą kas fiskalnych, czytników kodów kreskowych i obsługą wózka jezdniowego, 3)     magazynier z obsługą komputera oraz obsługą wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 4)     magazynier – operator wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 5)     operator wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 6)     operator wózka widłowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 7)     operator koparko-ładowarki, 8)     spawacz metodą TIG 10, 9)     spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG 135 11, 10)  kelner z elementami baristy, 11)  kelner z prawem jazdy kat. B, 12)  prawo jazdy kat. B 14, 13)  kurs kosmetyczny z wizażem, 14)  kosmetyczka?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!