Tryb podstawowy z negocjacjami

Jakie są wskazówki dotyczące wypełnienia protokołu dla trybu podstawowego bez negocjacji?

Pytanie:

Mam wątpliwości dotyczące uzupełniania protokołu postępowania w trybie podstawowym bez negocjacji (art. 275 pkt 1 ustawy Pzp). Czy punkt 22 protokołu należy wypełnić w poniższy sposób?

Zastosowanie aukcji elektronicznej: □ nie zostało przewidziane □ zostało przewidziane – rozumiem, że zaznaczam tutaj „nie zostało przewidziane”.

Najkorzystniejszą ofertę wybrano: □ z zastosowaniem aukcji elektronicznej (załączyć zestawienie wiążących postąpień w postaci wydruku z platformy, na której prowadzono aukcję, albo – jeżeli brak możliwości wydruku – zestawienie w innej formie) □ bez zastosowania aukcji elektronicznej ze względu na ………………

– tutaj zaznaczam „bez zastosowania aukcji”, ale nie wiem, co wskazać w miejscu wykropkowanym.

Ocena ofert (podać łączną punktację przyznaną ofertom w kolejności przyznanych punktów wraz z podaniem nazwy albo imienia i nazwiska wykonawcy)

– czy to jest to miejsce, w którym należy wymienić otrzymane oferty i ich punktację?

Jako najkorzystniejszą(-sze) wybrano (podać nazwę albo imię i nazwisko wykonawcy, siedzibę lub miejsce zamieszkania, jeżeli jest miejscem wykonywania działalności wykonawcy, krajowy numer identyfikacyjny, a w przypadku polskich wykonawców – numer REGON lub NIP, oraz cenę lub koszt, a w przypadku dopuszczenia możliwości składania ofert częściowych podać informację odrębnie dla każdej części zamówienia) ofertę – czy tu należy wpisać, czyją ofertę wybrano?

Tryb podstawowy z negocjacjami krok po kroku

Tryb podstawowy z negocjacjami wariant III – przebieg formalności od otwarcia pierwszych ofert do negocjacji

Tryb podstawowy z negocjacjami (obowiązkowymi) w swoim III wariancie jest dla zamawiających dość skomplikowaną procedurą. Tymczasem niesie za sobą wiele korzyści – pozwala przede wszystkim uzyskać od wykonawcy realizację zamówienia na dobrym poziomie jakości i za rozsądną cenę. Z tego względu warto usystematyzować przebieg procedury i ułatwić jej przeprowadzenie zarówno zamawiającym jak i wykonawcom. O etapach trybu podstawowego z negocjacjami oraz o tym, jak sporządzić opis potrzeb i wymagań pisaliśmy w artykule: „Opis potrzeb i wymagań zamawiającego w wariancie III trybu podstawowego”. 

O tym, jak właściwie sporządzić opis potrzeb i wymagań w trybie podstawowym z negocjacjami w wariancie III piszemy w artykule: „Opis potrzeb i wymagań zamawiającego w wariancie III trybu podstawowego”.

Wzór opisu potrzeb i wymagań zamawiającego znajdziesz tutaj: Wzór OPiW (TP wariant III)

Pełna dokumentacja do trybu podstawowego z obowiązkiem negocjacji jest opublikowana w dziale: Tryb podstawowy z obowiązkiem negocjacji (TP wariant III).

W tym artykule:

  • Kiedy w trybie podstawowym z negocjacjami poinformować o kwocie przeznaczonej na zamówienie?
  • Informacja o złożonych ofertach w trybie podstawowym z negocjacjami
  • Nowy obowiązek informacyjny wobec prezesa Urzędu Zamówień Publicznych
  • Termin składania ofert i zawartość ich treści w trybie podstawowym z negocjacjami
  • Jak zbadać oferty w trybie podstawowym z negocjacjami?
  • Których przesłanek odrzucenia nie sprawdzamy w przypadku negocjowanych ofert? 
  • Wstępna podmiotowa weryfikacja wykonawców w trybie podstawowym z negocjacjami
  • Kwalifikacja wykonawców w przypadku ograniczenia ich liczby
  • Zamawiający musi poinformować o odrzuceniu oferty lub niezakwalifikowaniu wykonawcy do negocjacji

W opracowaniu przeczytasz m.in.

  • Zamawiający, najpóźniej przed otwarciem ofert, informuje na stronie internetowej postępowania o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Jednak w przypadku wariantu III trybu podstawowego, informacji tej nie będzie przekazywać  wykonawcom na etapie składania ofert w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu. Wymóg ten dotyczy bowiem wyłącznie ofert oraz ofert ostatecznych, nie ma zaś zastosowania do ofert podlegających negocjacjom.
  • Odnośnie do ofert podlegających negocjacjom, zamawiający podaje wyłącznie informacje o wykonawcach tj. ich nazwach i adresach. Informację o cenach lub kosztach ofert udostępnia się natomiast dopiero w przypadku ofert ostatecznych.
  • Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na nowy obowiązek informacyjny wobec prezesa UZP. Nie później niż w terminie 7 dni od dnia otwarcia ofert albo unieważnienia postępowania, zamawiający jest zobowiązany przekazać prezesowi UZP informację o złożonych ofertach. 
  • Ustawodawca nie ograniczył możliwości stawiania wymogów merytorycznych wobec oferty podlegającej negocjacjom. Tym samym, zamawiający może ograniczyć się do wymogu potwierdzenia, że wykonawca wykona przedmiot zamówienia zgodnie z minimum określonym w OPiW jak też może żądać, aby wskazał sposób spełnienia świadczenia.
  • Zgodnie z art. 287 ust. 2 nowej ustawy Pzp, w trybie podstawowym z negocjacjami, do ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu nie stosuje się art. 222 ust. 4, art. 224, art. 225, art. 226 ust. 1 pkt 8–14, 17 i 18 ustawy Pzp.
  • Jeśli zamawiający odrzuca ofertę albo nie kwalifikuje wykonawcy do negocjacji na skutek przeprowadzonej procedury „ograniczenia”, wówczas musi wypełnić obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 287 ust. 4 ustawy Pzp.