Krajowa Izba Odwoławcza w jednym z najnowszych wyroków przypomina, że ogólnikowe deklaracje i twierdzenia nie wystarczą, aby potwierdzić, że dana informacja jest tajemnicą przedsiębiorstwa. W rozpoznawanej sprawie Izba orzekła, że uzasadnienie sformułowano w sposób bardzo ogólny. Nie odnosiło się ono do konkretnych informacji złożonych na potrzeby danego postępowania. Charakter uzasadnienia wskazywał natomiast, że wykonawca opracował je w taki sposób, aby móc z niego korzystać wielokrotnie w różnych przetargach (wyrok KIO z 14 lutego 2025 r., sygn. akt KIO 223/25).
Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy Pzp "Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2022 r. poz. 1233), jeżeli wykonawca, wraz z przekazaniem takich informacji, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Jeśli zastrzeżone dokumenty i oświadczenia nie stanowią ogólnych informacji, powtarzalnych w wielu postępowaniach, znanych ogólnie branży, ale opracowane zostały w sposób autorski, odpowiadający zindywidualizowanym potrzebom zamawiającego, wówczas można je zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Jednak wykonawca musi przy tym wykazać, że dokonał wszelkich starań, aby pozostały one poufne (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 lutego 2021 r.; sygn. akt KIO 158/21). Mimo, że wyrok został wydany na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych z 2004 roku, to nadal zachowuje aktualność. Przepisy w zakresie zastrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa w ofertach nie uległy bowiem zmianie.