PRZETARG OGRANICZONY

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Jeden z podstawowych trybów udzielania zamówienia publicznego (obok przetargu nieograniczonego), w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

Cechą odróżniającą go od przetargu nieograniczonego jest dwuetapowość. Odpowiednikiem przetargu ograniczonego w dyrektywie 2014/24/UE (klasycznej – art. 28) i 2014/25/UE (sektorowej – art. 46) jest procedura ograniczona.

Wszczęcie postępowania w trybie przetargu ograniczonego rozpoczyna się zamieszczeniem ogłoszenia o zamówieniu (art. 47 Pzp). Miejsce zamieszczenia ogłoszenia(stosuje się przepisy art. 40 ust. 1–3 Pzp) jest zależne od wartości zamówienia:

1)      w procedurze podprogowej zamawiający zamieszcza ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP) – obowiązuje rozporządzenie w sprawie wzorów ogłoszeń;

2)      od kwot równych lub przekraczających kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp zamawiający przekazuje ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (UPUE) do zamieszczenia w Dzienniku Urzędowym UE – obowiązuje rozporządzenie ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w Dz.Urz. UE;

3)      obowiązkowo (niezależnie od wartości zamówienia) ogłoszenie zamieszcza się w siedzibie zamawiającego, w miejscu publicznie dostępnym i na stronie internetowej;

4)      można rozpowszechniać informacje o zamówieniu poprzez zamieszczenie ogłoszenia w prasie o zasięgu ogólnopolskim (art. 11 ust. 1, 7c, 7d, 7e Pzp).

W ogłoszeniu o zamówieniu, zgodnie z art. 48 Pzp, powinny być zawarte, obok danych analogicznych jak w przetargu nieograniczonym, elementy odzwierciedlające dwuetapowy charakter tego trybu. Należą do nich:

1)      warunki udziału w postępowaniu, w tym odnoszące się do właściwości wykonawcy, kryteria selekcji oraz podstawy wykluczenia;

2)      miejsce i termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu;

3)      wykaz oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału;

4)      informacja o liczbie wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

Wadium należy żądać, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp, poniżej progów unijnych – fakultatywnie. Obowiązują przepisy art. 46 Pzp dotyczące zwrotu i zatrzymania wadium. Można żądać, zgodnie z art. 147–151 Pzp, zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Zamawiający, jeżeli przewidział to w ogłoszeniu o zamówieniu, może po dokonaniu oceny ofert, w celu wyboru najkorzystniejszej oferty, przeprowadzić aukcję elektroniczną (art. 91a Pzp).

Wstępne ogłoszenie, które zawiera wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, uznaje się za ogłoszenie o zamówieniu.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu(art. 49 Pzp)

 

Poniżej progu unijnego

Powyżej progu unijnego

Terminy podstawowe

7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w BZP

30 dni od dnia przekazania ogłoszenia UPUE

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

-------------------------------

15 dni od dnia przekazania ogłoszenia UPUE

W przypadku złożenia wniosku po terminie w postępowaniach o udzielenie zamówienia poniżej progów unijnych zamawiający niezwłocznie zwraca wniosek. W przypadku zamówień o wartości równej lub przekraczającej kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp zamawiający niezwłocznie zawiadamia wykonawcę o złożeniu wniosku po terminie oraz zwraca wniosek po upływie terminu na wniesienie odwołania.

Specyfikację istotnych warunków zamówienia (SIWZ) zamieszcza się na stronie internetowej od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE lub w Biuletynie Zamówień Publicznych (art. 37 ust. 2 Pzp).

Zaproszenie do składania ofert: zamawiający zaprasza jednocześnie wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu, nie mniej niż 5 i nie więcej niż 20. Zaproszenie, zgodnie z art. 51 ust. 5 Pzp, powinno zawierać:

1)      adres strony internetowej, na której jest dostępna SIWZ;

2)      informację o terminie i miejscu opublikowania ogłoszenia o zamówieniu;

3)      termin składania ofert, adres, na który oferty muszą być wysłane, oraz język lub języki, w jakich muszą być sporządzone;

4)      wagę przypisaną kryteriom oceny ofert lub, w stosownych przypadkach, kolejność tych kryteriów od najważniejszego do najmniej ważnego, jeśli nie zostało to wskazane w ogłoszeniu o zamówieniu, w ogłoszeniu o ustanowieniu systemu kwalifikowania wykonawców lub w SIWZ.

Termin składania ofert w postępowaniach poniżej progu unijnego:

Dostawy/usługi

7 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert

Roboty budowlane

14 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert

Termin składania ofert w postępowaniach powyżej progu unijnego:

Termin podstawowy

30 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert

Jeżeli wstępne ogłoszenie informacyjne zawierało wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu (publikacja ogłoszenia nastąpiła min. 35 dni przed wysłaniem ogłoszenia, max. 12 miesięcy)

 

nie krótszy niż 10 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert

 

15 dni, jeżeli zamawiający zgodnie z art. 37 ust. 5–6 Pzp nie udostępnia SIWZ lub jej części na stronie internetowej

Jeżeli wystąpiła pilna potrzeba udzielenia zamówienia

 

10 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert

 

15 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert, jeśli zamawiający zgodnie z art. 37 ust. 5–6 Pzp nie udostępnia SIWZ lub jej części na stronie internetowej

Niezwłocznie po otwarciu ofert(art. 86 ust. 5 Pzp)zamawiający zamieszcza na stronie internetowej informacje dotyczące:

1)      kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia;

2)      firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie;

3)      ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach.

Analogicznie jak w przetargu nieograniczonym obowiązują przepisy dotyczące dokumentowania postępowania (art. 95–97 Pzp). Na niezgodne z przepisami ustawy czynności zamawiającego lub zaniechanie czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy, przysługuje odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (art. 180 Pzp). Na orzeczenie KIO przysługuje skarga do sądu. 

 

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 65 ze zm.) – art. 28 ust. 1–6.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylająca dyrektywę 2004/17/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 243 ze zm.) – art. 46.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1986 z 11 listopada 2015 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011 (Dz.Urz. UE L 296 z 12 listopada 2015 r., str. 1).

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 10 ust. 1, art. 11 ust. 1, 7c, 7d, 7e, 8, art. 37 ust. 2, art. 40 ust. 1–3, art. 45–49, 51 ust. 5, art. 86 ust. 5, art. 91a, art. 95–97,art. 147–151,art.  180.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 2263).

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 22 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 1386).

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz.U. poz. 1128).

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. poz. 1127).

Autor:

Elżbieta Cierlica

Słowa kluczowe:
przetarg ograniczony