Zmiany w Pzp w 2022 roku – zestawienie nowych przepisów

Stan prawny na dzień: 17.01.2022
Zmiany w Pzp w 2022 roku – zestawienie nowych przepisów

Na początku 2022 roku wprowadzono kilka istotnych zmian w Pzp i pokrewnych mu aktach prawnych. W artykule systematyzujemy nowelizacje według dat ich wejścia w życie. Przeczytaj zestawienie i nie pomiń żadnych nowych przepisów w rozpoczętych i planowanych procedurach.

4 ważne zmiany od 1 stycznia 2022 r.

1. Nowe progi unijne 2022 w zamówieniach publicznych i nowy średni kurs euro

Od nowego roku obowiązują nowe progi unijne w zamówieniach publicznych. Zmianie uległ także średni kurs euro stosowany do przeliczeń wartości zamówień w przetargach. Sprawdź konkretne liczby i zastosuj prawidłowe wartości w postępowaniach. Przygotowaliśmy dla Ciebie czytelną tabelę z nowymi progami.

2.   Nowy próg unijny i średni kurs euro dla umów koncesji

Od 1 stycznia 2022 r. zmienił się średni kurs euro do przeliczania wartości koncesji oraz tzw. próg unijny dla umów koncesyjnych. Nowy próg wynosi 5.382.000 euro. W przeliczeniu na złotówki jest to kwota 23.969.275 zł. Kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości umów koncesji, ustalony na podstawie kwoty określonej w komunikacie Komisji Europejskiej w sprawie równowartości progów, wynosi 4,4536. Sprawdź szczegóły w naszym opracowaniu.

3.    Nowe brzmienie przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania (art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp)

Od 1 stycznia 2022 r. do katalogu przestępstw, które są podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania, dodano te, o których mowa w art. 47 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz w art. 54 ust. 1–4 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków. Więcej informacji w artykule: „Zmiana ustawy Pzp od stycznia 2022 r. – nowe brzmienie przesłanki wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c”.

4.   Nowe rozporządzenia do ustawy Pzp 2022 – sprawozdanie o zamówieniach 2021, opis i szacowanie robót budowlanych

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują trzy nowe rozporządzenia wydane na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. Mowa o aktach prawnych dotyczących:

1)           sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych,

2)           metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym,

3)           szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

O rozporządzaniu w sprawie dokumentacji projektowej piszemy w artykule:

Kolejne dwa rozporządzenia omówimy na łamach Portalu ZP jeszcze w styczniu br.

Zmiany od 20 stycznia 2022 r.

Dnia 20 stycznia 2022 r. z ustawy Pzp zniknie ustęp 2 w art. 12. Regulacja mówi o tym, że zamawiający może samodzielnie zdecydować, czy stosować ustawę Pzp do realizowania zamówień dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, o których mowa w art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Z ustawy Pzp wykreśla się także art. 15.

Po nowelizacji podstawą prawną, która unormuje tryb zakupu sprzętu wojskowego o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju, będzie bezpośrednio art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Nowy obowiązek zamawiającego do realizacji do 31 stycznia 2022 r.

Zmiana ustawy o elektromobilności (tzw. czyste pojazdy) zaskoczyła zamawiających nowym pilnym obowiązkiem. Do 31 stycznia 2022 r. muszą oni przekazać ministrowi właściwemu do spraw transportu informację o liczbie i kategoriach pojazdów objętych zamówieniami publicznymi, które wskazano w ustawie. Informacja obejmie okres od 2 sierpnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Zmiany od 1 lipca 2022 r.

Podmioty należące do jednostek sektora finansów publicznych będą od 1 lipca 2022 r. zobowiązane wprowadzać informacje o zawartych umowach do rejestru umów prowadzonego przez Ministra Finansów Publicznych.

Rejestr będzie prowadzić Minister Finansów Publicznych, ale dane do niego będą wprowadzać kierownicy jednostek sektora finansów publicznych.

Aktualne ważne tematy

Polecamy także aktualne i ważne na początku roku artykuły związane ze sprawozdaniem z udzielonych w 2022 roku zamówień publicznych i planem zamówień publicznych na 2022 rok:

Informacje na temat Polskiego Ładu w zamówieniach publicznych przeczytasz w opracowaniach:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...