ENotices 2 i publikacja ogłoszeń unijnych na nowych formularzach ogłoszeń – 20 pytań Czytelników i wskazówki ekspertów

Stan prawny na dzień: 20.02.2024
Publikacja ogłoszeń o zamówieniach publicznych UE - ENotices 2

Od 25 października 2023 r. ogłoszenia unijne należy publikować zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej (KE) 2019/1780 z 23 września 2019 r. ustanawiającym standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającym rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/1986 (Urz. UE L 272 z 25.10.2019 r. 7) w zakresie standardowych formularzy ogłoszeń publikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, na naszej stronie WWW (LINK do artykułu). W praktyce od tego czasu należy używać platformy eNotices 2 (chyba, że systemy, z których korzystają zamawiający, zdążyły dostosować swoje narzędzia do nowych formularzy).

Dodatkowo z dniem 31 stycznia 2024 r. zablokowano możliwość przesyłania ogłoszeń unijnych na wcześniejszych formularzach (LINK).

W ostatnich miesiącach w związku z nowymi formularzami i koniecznością korzystania z systemu ENotices 2 otrzymujemy wiele pytań w tym obszarze od naszych Czytelników. W opracowaniu publikujemy szczegółowe wyjaśnienia 20 stanów faktycznych. Skorzystaj z naszego praktycznego kompendium wiedzy.

W tym artykule
  • W postępowaniu unijnym prowadzonym na platformie e-Zamówienia, po publikacji ogłoszenia w Dz.Urz. UE za pośrednictwem usługi TED eNotices lub innego eSendera, trzeba „ręcznie” uzupełnić numer ogłoszenia z Dz.Urz. UE, wyznaczając terminy składania i otwarcia ofert oraz zmianę statusu na „Wszczęte”.
  • Publikacja kolejnych ogłoszeń do wszczętego już postępowania, w którym opublikowano ogłoszenia na starych formularzach odbywa się z użyciem nowych formularzy. Będzie to możliwe dzięki konwerterowi udostępnionemu w eNotices2 lub w usłudze innego eSendera, która dostosuje się do tej zmiany.
  • Jeśli zamawiający opublikował ogłoszenie na nieobowiązujących formularzach, nie ma wątpliwości, że czynność ta obarczona jest wadą. Korzystanie z eNotice było dopuszczalne wyłącznie w postępowaniach wszczętych przed 25 października br., np. w celu przekazania ogłoszenia o zmianach w toku składania ofert.
  • Aby opublikować ogłoszenie o wyniku postępowania unijnego wszczętego przed 25 października 2023 r., należało skorzystać z usługi TEF eNotices.
  • Aktualnie ogłoszenia publikowane w eNotices2 nie są automatycznie (poprzez podanie numeru ogłoszenia z Dz.Urz. UE) wczytywane na platformę e-Zamówienia.
  • W nowym formularzu ogłoszenia unijnego nie wolno odsyłać do postanowień SWZ w kwestii brzmienia warunków udziału w postępowaniu. Należy je w całości umieścić w ogłoszeniu. 

Pozostało jeszcze 96% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...