Konsorcjum wykonawcą w nowym Pzp – jak ubiegać się o zamówienie, jak ocenić ofertę

Stan prawny na dzień: 29.12.2022
Konsorcjum wykonawcą według Prawa zamówień publicznych 2023

Jeżeli grupa wykonawców decyduje się na wspólny udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia, musi mieć świadomość kilku ważnych formalności do spełnienia. Przede wszystkim wykonawcy mają obowiązek a zamawiający prawo wymagać od nich pełnomocnictwa do reprezentacji w postępowaniu. Należy mieć także wiedzę co do sposobu potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu. Szczególnie w przypadku doświadczenia konsorcjanci mogą polegać na zdolnościach tych z wykonawców, którzy potem zrealizują część zamówienia, do której wymaga się np. doświadczenia czy wiedzy. W artykule piszemy szczegółowo o tym, jak potwierdzić warunki udziału w postępowaniu w przypadku takich wykonawców oraz jak złożyć prawidłowe wadium. Przeczytasz też o tym, jakiego szczególnego sposobu potwierdzania warunków zamawiający może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

W tym artykule
  • Kilku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie publiczne tworzy w tym celu konsorcjum. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego w dowolnej formie prawnej. Zamawiający nie ma prawa wymagać podjęcia jednej określonej formy działalności w celu złożenia oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
  • Solidarną odpowiedzialność za wykonanie zamówienia ponoszą wszyscy konsorcjanci.
  • Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą polegać na zdolnościach takich jak doświadczenie bądź wiedza tych z nich, którzy potem wykonają prace, do których zdolności te są wymagane.
  • W przypadku wspólnego ubiegania się przez wykonawców o zamówienie publiczne należy pamiętać o obowiązku złożenia pełnomocnictwa do reprezentowania w postępowaniu i ewentualnie zawarcia umowy.
  • Co do wadium dopuszcza się jego wniesienie w postaci gwarancji, w której jako zleceniodawcę (wykonawcę) wskazano tylko jednego ze współwykonawców. Wykonawca powinien jednak zadbać o wskazanie wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie w treści dokumentu wadialnego, niezależnie od tego, czy kwestia ta została doprecyzowana w SWZ. 

Przypominamy, że druga część artykułu dotycząca udziału konsorcjum w postępowaniu jest dostępna tutaj: Umowa konsorcjum – zasady i formy współpracy wykonawców

Dowiesz się z niego m.in., jakie są zasady solidarnej odpowiedzialności wykonawców za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, kiedy zamawiający może żądać oryginału bądź kopii umowy regulującej współpracę konsorcjum oraz czy wolno mu wymagać określonych zapisów w treści umowy konsorcjum.

Pozostało jeszcze 94% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...