Aneks do umowy o zamówienie publiczne – jak zmieniać stare i nowe kontrakty?

Stan prawny na dzień: 16.03.2022
  Aneks do umowy o zamówienie publiczne – jak zmieniać stare i nowe kontrakty?

Stale zmieniające się warunki rynkowe powodują, że realizacja umów w sprawie zamówień publicznych na pierwotnych warunkach może przestać być opłacalna. Wiele kontraktów zawarto jeszcze pod rządami starej ustawy Pzp z 2004 roku. Strony mają więc dodatkową trudność w ustaleniu zasad, na jakich wolno im zmodyfikować umowę. Dodatkowe możliwości zmian przewiduje także tzw. specustawa koronawirusowa. Zapoznaj się z zestawieniem pytań Czytelników o możliwe zmiany umowy m.in. w przypadku wzrostu cen dostaw oraz braku ich dostępności.

W tym artykule
  • Specustawa koronawirusowa umożliwia zmianę umów o zamówienie publiczne. Jednak zmiana oferowanego asortymentu na inny jest, co do zasady, niedopuszczalna. Nie należy aneksować umowy, przewidując inny przedmiot świadczenia, niż pierwotnie.
  • W sytuacji potrzeby zmiany cen w ofercie trzeba: przedstawić rzetelne dowody, w tym konkretne wyliczenia zysku tzn. ceny zakupowej na dzień sporządzania kalkulacji, a także ceny zakupowej na dzień składania wniosku lub udokumentować wysokość procentowych podwyżek asortymentu.
  • Analiza złożonych wraz z wnioskiem wykonawcy dokumentów, które uzasadniają zmianę, powinna wykazać, iż  wzrost cen ma  charakter faktycznie nagły i nieprzewidywalny. Strony, być może w ramach dodatkowych negocjacji, stwierdzając określone zjawiska, mogą porozumieć się co do konieczności zmiany umowy. Należy wówczas odpowiednio zwiększyć wartość umowy. Można także rozwiązać umowę za porozumieniem stron lub wnioskować o sądową waloryzację wynagrodzenia bądź rozwiązanie umowy.

O waloryzacji umów w sprawie zamówień publicznych i innych zmianach piszemy w artykułach:

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych, była m.in. zastępcą naczelnika wydziału zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. Obecnie jest głównym specjalistą ds...