wyrób medyczny

Dostawy produktów leczniczych i wyrobów medycznych – jak je właściwie oszacować?

Pytanie:

Treść art. 30 ust. 2 ustawy Pzp wzbudza nasze wątpliwości w kontekście zakupu produktów leczniczych, wyrobów medycznych, a także postępowań na dostawę odczynników wraz z dzierżawą analizatorów. Przykładowo – mamy zaplanowanych 5 postępowań na:

1)     dostawę odczynników do hematologii wraz z dzierżawą analizatora,

2)     dostawę odczynników do koagulologii wraz z dzierżawą analizatora,

3)     dzierżawę czytnika do paskowej analizy screeningowej + dostawę pasków testowych,

4)     dostawę zestawów odczynnikowych do D-Dimerów i prokalcytoniny oraz dostawę odczynników do badań immunochemicznych wraz z dzierżawą analizatora,

5)     dostawę odczynników i sprzętu laboratoryjnego (drobnego).

Łączna szacunkowa wartość netto tych zamówień wynosi 983.563,09 zł netto, tj. 230.380,42 euro. Czy musimy zsumować zamówienia i każde z postępowań przeprowadzić w reżimie unijnym? W każdym z tych zamówień mamy inną grupę wykonawców, ponadto umowy dostawy i dzierżawy kończą się w różnym czasie na przestrzeni 2021 roku. Ta sama wątpliwość dotyczy wyrobów medycznych, gdyż pod tym pojęciem kryje się ogromna ilość produktów (sprzęt medyczny jednorazowego i wielorazowego, materiały szewne, aparatura medyczna itp.). Czy poprzez dostawy podobne należy rozumieć zatem dostawy o identycznym lub podobnym przeznaczeniu? A jeżeli tak, to jak wskazaną regulację zastosować w szpitalu, gdzie wszystkie wymienione produkty są przeznaczone do diagnozowania bądź leczenia pacjentów?