niezakończone roboty budowlane

Zamawiający niechętnie podchodzą do ich uwzględnienia, najczęściej argumentując, że są niewystarczająco udokumentowane.

Roszczenia z umów PZP na roboty budowlane – jak je dobrze dokumentować?

Proces budowlany z reguły nie obędzie się bez roszczeń. Zamawiający niechętnie podchodzą do ich uwzględnienia, najczęściej argumentując, że są niewystarczająco udokumentowane. Na co wobec tego zwrócić uwagę, by zawczasu przygotować się do uzasadnienia roszczenia? Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące metod dokumentowania roszczeń, zarówno tych w zakresie finansowym, jak i w odniesieniu do terminu realizacji.

W tym artykule
  • Umowa o roboty budowlane – szczególnie ta skomplikowana i długoterminowa – zazwyczaj wiąże się z koniecznością dokonywania w niej określonych modyfikacji.
  • Zanim dojdzie do zmian umowy, wykonawca i zamawiający przedstawiają swoje racje i argumenty.
  • Aby zapobiec oddawaniu sprawy do sądu, należy zadbać o właściwe udokumentowania możliwie wszelkich ważnych zdarzeń związanych z realizacją umowy, przykładowo takich jak: opóźnienia, odbiory, wymiana danych z zamawiającym, ponoszone dodatkowe koszty.
  • Za podstawę do rozpatrzenia wniosku o przesunięcie terminu realizacji można przyjąć np. harmonogram rzeczowy z zasobami, terminami dostaw, zakresem i terminami prac podwykonawców, z naniesionymi wykresami przedstawiającymi rzeczywisty przebieg robót w stosunku do wcześniej zaplanowanego.