Poleć znajomemu

Kiedy wykonawca musi złożyć umowę podwykonawczą, gdy korzysta z doświadczeń innego podmiotu?

Krzysztof Hodt

Autor: Krzysztof Hodt

Dodano: 29 października 2018
Pytanie:

W przetargu nieograniczonym z procedurą odwróconą na budowę chodnika ofertę złożyła osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Przez około dwa lata nie mogła sama wykazać spełnienia warunku udziału w postępowaniu w zakresie wiedzy i doświadczenia, dlatego teraz powołuje się na doświadczenie podmiotu trzeciego – spółki jawnej, w której pełni rolę jednego z trzech wspólników.

A zatem wykonawca powołując się na wiedzę i doświadczenie spółki jawnej, której jednocześnie jest wspólnikiem, składa ofertę jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Dołączył do oferty zobowiązanie podmiotu trzeciego, które sam podpisał – jako wspólnik spółki jawnej. Spółka oddeleguje pracowników do wykonania zadania – robót budowlanych. Oferta wskazuje, że podmiot trzeci będzie podwykonawcą części robót. Czy w takim przypadku wykonawca jest zobowiązany zawrzeć umowę podwykonawczą? Czy jeśli wykonawca powołuje się na zasoby podmiotu trzeciego w celu wykazania warunku wiedzy i doświadczenia, wówczas musi na etapie realizacji umowy dołączyć umowę z podwykonawcą?

Pozostało jeszcze 65 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CP

Zamów dostęp

Jeżeli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.

PayU »
9.00 zł netto (11.07 zł brutto)
SMS »
19.00 zł netto (23.37 zł brutto)
Mam już dostęp

Jeśli masz już konto w Portalu ZP

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Krzysztof Hodt

Autor: Krzysztof Hodt

specjalista ds zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem, aktualnie pracownik jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Bezpłatne webinarium!

Co musisz wiedzieć o udzielaniu zamówienia klasycznego powyżej progów unijnych?

Sprawdź, jakie zmiany Cię czekają!

Transmisja online

24 marca (wtorek), godz. 10-11

Wkrótce startują zapisy! 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Czy roboty dodatkowe wolno zlecić wykonawcy kolejnemu w przetargowym rankingu ofert?

Pytanie: Przy zamówieniu publicznym na modernizację budynku wyniknęły roboty dodatkowe, a co za tym idzie konieczność zmiany umowy. Obecny wykonawca nie chce się zgodzić na wykonanie prac. Czy mogę je zlecić innemu podmiotowi...

krzysztof-hodt
Krzysztof Hodt
21.02.2020
Czytaj więcej »
Terminy obowiązywania umowy w sprawie zamówienia – zobacz, jak je interpretować

Pytanie: Zamawiający zawarł umowę na sukcesywną dostawę odczynników chemicznych na 24 miesiące. Termin jej realizacji określił od dnia zawarcia umowy przez 24 miesiące lub do wyczerpania kwoty wynagrodzenia umownego. Czy po...

karol-jaworski
Karol Jaworski
21.02.2020
Czytaj więcej »

Aktualności

Praktyczne aspekty związane z pełnomocnictwem do złożenia elektronicznej oferty
W dobie wymogu składania elektronicznej oferty rodzi się wiele wątpliwości na tle dokumentu stanowiącego umocowanie do jej podpisania. Jaką postać powinno przybrać pełnomocnictwo, aby można je było uznać za prawidłowe? Czy wolno je złożyć w postaci...
Warunki udziału muszą uwzględniać zasady proporcjonalności i sytuację rynkową
Zgodnie z art. 22 ust. 1a ustawy Pzp zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania...
Oferta jedynie formalnie niezgodna z siwz nie powinna być odrzucana
Niezgodność treści oferty z treścią siwz, która stanowi obligatoryjną przesłankę odrzucenia oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zachodzi wówczas, gdy jej zawartość merytoryczna nie odpowiada ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel