Załóż konto testowe

Dostęp na 48h za darmo!

Wypróbuj bez ograniczeń
Poleć znajomemu

Czy negocjacje z wolnej ręki można przeprowadzić on-line?

Marta Mikulska-Nawacka

Autor: Marta Mikulska-Nawacka

Dodano: 16 września 2020
Pytanie:

Zamawiający zamierza przeprowadzić procedurę udzielenia zamówienia z wolnej ręki o wartości poniżej progów unijnych. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19 rozważa możliwość przeprowadzenia negocjacji z wykonawcą w formie on-line z wykorzystaniem narzędzi informatycznych (telekonferencja). Czy w związku z zaistniałą sytuacją (COVID-19) jest możliwe przeprowadzenie negocjacji w takiej postaci przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego?

Odpowiedź:

Tak, zamawiający może przeprowadzić negocjacje w formie opisanej w pytaniu. 

Podkreślić trzeba, że zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy Pzp zamówienia z wolnej ręki udziela się po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą, jednakże żaden przepis nie wskazuje, w jaki sposób należy te negocjacje przeprowadzić. Tym samym nie ma w tym przypadku konieczności organizowania osobistego spotkania.

Odpowiedź udzielona:

16 września 2020 r.

Autor:

Marta Mikulska-Nawacka

doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Pzp przez jednostki zamawiające,

autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych

Marta Mikulska-Nawacka

Autor: Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie prawniczym.

Załóż konto testowe

Zyskaj dostęp do wszystkich treści na 48h za darmo!

48-godzinne testy portalu to:

48h

Dostępu za darmo
  • Brak opłat!
  • Dostęp do 5128 porad prawnych o Pzp i aktualnego słownika CPV!
  • Nawet 1500 ogłoszeń o nowych przetargach i zleceniach każdego dnia!
  • 25 szkoleń wideo nt. praktycznej strony zamówień publicznych!
> Wypróbuj bez ograniczeń przez 48h
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Obejrzyj webinarium

Zamówienia z wolnej ręki

Poznaj nowe przepisy Prawa zamówień publicznych

22 września (wtorek) godz. 10-11

Transmisja online

Zapisz sie już dziś >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Czy w ramach wyjaśnień wykonawca może wskazać rok produkcji oferowanego urządzenia?

Pytanie: Zamawiający wymagał w siwz, aby wykonawca zaoferował urządzenia „wyprodukowane nie wcześniej niż w 2019 roku”. W formularzu ofertowym zamawiający zamieścił zapis „Oświadczam/my, że oferowany przedmiot zamówienia jest...

Czytaj więcej »
Centralny zamawiający w nowej ustawie Pzp

Pytanie: Czy na gruncie art. 44 nowej ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 2019) dopuszczalne jest prowadzenie przez centralnego zamawiającego wyłącznie pomocniczych działań zakupowych (bez...

Czytaj więcej »

Aktualności

Aktualność dokumentów w postępowaniu – zasady oceny
Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Pzp. Wybór ten poprzedza wiele czynności dokonywanych przez zamawiającego. Od momentu otwarcia ofert zamawiający realizuje swoje obowiązki ustawowe i ocenia skuteczność...
Jak sprawdzić doświadczenie osoby pełniącej funkcję inżyniera kontraktu?
Dni wolne nie przerywają ciągłości w nabywaniu doświadczenia w pełnieniu określonej funkcji przez osobę na danym kontrakcie. Przerwa w dniach 18 marca 2018 r. (niedziela) oraz 1 stycznia 2019 r. (Nowy Rok) nie może przesądzać o braku ciągłości w...
Kiedy doświadczenie wykonawcy może być wykazane za pomocą więcej niż jednej umowy?
W treści siwz zamawiający nie zawarł postanowienia, w którym zostałaby wykluczona możliwość powołania się na doświadczenie w realizacji robót budowlanych na podstawie więcej niż jednej umowy, których dopiero łączna wartość odpowiadałaby treści...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel