Unieważnienie postępowania w 2023 roku – czy wolno wszcząć tryb z wolnej ręki w roku 2024?

Stan prawny na dzień: 19.02.2024
  Unieważnienie postępowania w 2023 roku – czy wolno wszcząć tryb z wolnej ręki w roku 2024?

Z art. 305 pkt 2 ustawy Pzp nie wynika wymóg, by postępowanie poprzedzające i postępowanie w trybie z wolnej ręki, musiało zostać wszczęte w tym samym roku budżetowym. Istotne jest w szczególności to, by warunki zamówienia udzielanego w trybie z wolnej ręki nie zostały w istotny sposób zmienione w stosunku do pierwotnych warunków zamówienia, zastrzeżonych w postępowaniu poprzedzającym.  

Tryb zamówienia z wolnej ręki można zastosować na podstawie art. 305 pkt 2 ustawy Pzp, jeżeli łącznie są spełnione następujące okoliczności:

  • zamawiający procedował uprzednio w trybie podstawowym,
  • w postępowaniu:

- nie złożono żadnej oferty, albo

- wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lub, ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5,

  • pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione.

Zamawiający nie musi wykazać spełnienia dodatkowych, innych niż ww. przesłanek w celu uzasadnienia udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki.

Tym samym, jeżeli zamawiający zamierza udzielić w 2024 roku zamówienia „na pierwotnych warunkach” – tj. tych zastosowanych w postępowaniu unieważnionym w 2023 roku, to nie będzie przeszkód, aby skorzystać z dyspozycji art. 305 pkt 2 ustawy Pzp i zlecić je w trybie z wolnej ręki.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...