Rozbieżność między ceną podaną słownie i liczbowo – zadbaj o odpowiednie zapisy SWZ

Stan prawny na dzień: 15.11.2021
Rozbieżność między ceną podaną słownie i liczbowo – zadbaj o odpowiednie zapisy SWZ

Specyfikacja warunków zamówienia powinna zawierać co najmniej informację o sposobie obliczenia ceny. Wynika to wprost z art. 134 ust. 1 pkt 17, art. 281 ust. 1 pkt 16 ustawy Pzp. Aby uniknąć wątpliwości, jak postąpić w przypadku rozbieżności między ceną oferty podaną cyframi i słownie oraz zachować przejrzystość działań, warto rozważyć określone zapisy SWZ.

Przykładowe postanowienie specyfikacji warunków zamówienia może w tym przypadku brzmieć:

„Sposób obliczenia ceny oferty

Cena oferty powinna być wyrażona w złotych polskich (PLN) z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i obejmować całkowity koszt wykonania zamówienia.

W przypadku rozbieżności pomiędzy ceną podaną cyframi i słownie zamawiający dokona stosownej korekty ceny i przyjmie cenę podaną cyframi”.

Zamawiający mogą wykorzystać powyższy przykład zapisu, wówczas gdy cena oferty nie stanowi wynikowej cen cząstkowych (np. zawartych w formularzu cenowym). W takiej sytuacji należy odpowiednio zastosować art. 223 ust. 2 ustawy Pzp. Regulacja ta obliguje do korekty oferty w zakresie oczywistych omyłek pisarskich, rachunkowych i innych omyłek, które polegają na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, które nie powodują istotnych zmian w treści oferty.  

O tym, jak rozwiązać sytuację, gdy wykonawca podał w ofercie rozbieżną cenę liczbowo i słownie, piszemy także w omówieniu:

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...
Słowa kluczowe:
swz