Niezgodność oferty z treścią SWZ a niejasne zapisy specyfikacji

Stan prawny na dzień: 09.11.2021
Reguły składania i przesyłania ofert pierwotnych i dodatkowych w trybie podstawowym z możliwością negocjacji

Obowiązkiem wykonawcy jest złożenie zamawiającemu oferty, która zawiera wszelkie wymagane elementy oznaczone w SWZ. Każdy brak oferty o charakterze merytorycznym daje zamawiającemu podstawę do jej odrzucenia. W sytuacji gdy wykonawca nie ma pewności co do wymagań zawartych w SWZ, powinien zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie owych nieścisłości.

Jeśli wykonawca nie wystąpił o wyjaśnienia SWZ mimo wątpliwości co do jej treści, nie może potem bronić się zasadą interpretowania zapisów SWZ na jego korzyść. Nie powinien także zarzucać zamawiającemu, iż ten naruszył art. 128 ustawy Pzp (dawniej art. 26 ustawy Pzp z 2004 roku).

Jeżeli wykonawca nie jest pewny co do interpretacji zapisów SWZ, ustawodawca nakłada na niego obowiązek zwrócenia się do zamawiającego, na mocy art. 135 ustawy Pzp (art. 38 poprzedniej ustawy Pzp z 2004 roku), z wnioskiem o odpowiednie objaśnienia.

Zachowanie wykonawcy sprzeczne z wyżej wskazanym przepisem należy poczytywać za działanie z niedochowaniem należytej staranności zawodowej.

Więcej na temat oceny zgodności oferty ze specyfikacją piszemy w omówieniu jednego z najnowszych orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej:

Autor:

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

adwokat, publicysta, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego, upadłościowego oraz prawa zamówień publicznych
Słowa kluczowe:
swz