Nie wolno z góry zakładać, że najkorzystniejsza cena w postępowaniu jest rażąco niska

Stan prawny na dzień: 17.12.2019
ocena rażąco niskiej ceny

Najniższa cena zaoferowana w postępowaniu nie może być automatycznie uważana za rażąco niską. Cena rażąco niska jest to cena niewiarygodna, oderwana całkowicie od realiów rynkowych, uzyskana np. w skutek oferowania towarów poniżej kosztów zakupu bądź wytworzenia. O cenie rażąco niskiej można mówić, dopiero gdy jest oczywiste, że przy zachowaniu prawidłowych reguł rynkowych wykonanie umowy przez wykonawcę byłoby dla niego nieopłacalne.

Na oferowaną przez wykonawcę cenę wpływa wiele czynników, m.in. jest doświadczenie, prawidłowe relacje handlowe, wiarygodność finansowa, rozległa siatka podwykonawców, czy efektywna specyfika pracy.

Jeżeli wykonawca odnajduje się w każdej ze wspomnianych kwestii, może zaoferować bezkonkurencyjną cenę oferty, która w dalszym ciągu będzie dla niego opłacalna. A skoro wykonanie umowy o zamówienie publiczne będzie dla wykonawcy dochodowe, nie może być mowy o rażąco niskiej cenie.

Sprawdź, jak KIO odnosi się do kwestii zarzutów dotyczących rażąco niskiej ceny wykonawców chcących za wszelką cenę wygrać przetarg. Polecam Ci artykuł: Niska cena nie zawsze musi być rażąca – omówienie wyroku KIO

Autor:

Radosław Pilarski

radca prawny

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

adwokat, publicysta, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego, upadłościowego oraz prawa zamówień publicznych