Jest już projekt nowego rozporządzenia w sprawie ogłoszeń krajowych (BZP) na 2021 rok

Stan prawny na dzień: 03.08.2020
Jest już projekt nowego rozporządzenia w sprawie ogłoszeń krajowych (BZP) na 2021 rok

W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie „Rządowy Proces Legislacyjny” opublikowano projekt nowego rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Projektowane rozporządzenie w odróżnieniu od poprzedzającego go rozporządzenia ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. nie określa wzorów ogłoszeń, a jedynie wymienia informacje, jakie powinny być zawarte w ogłoszeniach zamieszczanych w BZP. Taki zabieg ma zapewnić pewną elastyczność regulacji i następnie swobodę w graficznym ujęciu zakresu danych, jakie powinny być zawarte w ogłoszeniach. Rozporządzenie ma zacząć obwiązywać w związku z wejściem w życie nowej ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zaplanowanym na 1 stycznia 2021 r. Założenia projektu mogą się jeszcze zmienić.

Jak wskazuje uzasadnienie do projektu rozporządzenie ma ono określać w poszczególnych załącznikach zakres informacji dla wszystkich rodzajów ogłoszeń zawartych w Biuletynie Zamówień Publicznych, tj. ogłoszeń o:

1)      zamówieniu,

2)      zamiarze zawarcia umowy,

3)      wyniku postępowania,

4)      konkursie,

5)      wynikach konkursu,

6)      zmianie umowy,

7)      wykonaniu umowy,

8)      zamówieniu bagatelnym,

9)      spełnianiu okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11–14 nowej
ustawy Pzp,

10)  zmianie ogłoszenia.

W związku z wprowadzeniem w nowej ustawie Pzp nowych rodzajów ogłoszeń projektowane rozporządzenie określa także zakres informacji dla ogłoszeń dotychczas niezamieszczanych w Biuletynie, tj. o:

  • zamówieniu bagatelnym,
  • spełnianiu okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11–14 nowej ustawy Pzp, oraz
  • wykonaniu umowy.

Zamiast dotychczasowego ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w projektowanym rozporządzeniu określono zakres informacji dla ogłoszenia o wyniku postępowania, które w nowej ustawie Pzp jest odpowiednikiem ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem najwięcej informacji trzeba będzie podawać w ogłoszeniu o zamówieniu. We wszystkich ogłoszeniach będą powielać się natomiast dane dotyczące zamawiającego, w większym (jak np. w ogłoszeniu o zamówieniu) lub mniejszym (jak np. w ogłoszeniu o zamówieniu bagatelnym) zakresie. Dane te raz wpisane przez zamawiającego będą automatycznie uzupełniane przez system przy okazji innych ogłoszeń w ramach danego postępowania, dlatego też zamawiający nie będzie musiał ich za każdym razem wpisywać. System będzie też automatycznie nadawał i uzupełniał numer ogłoszenia, identyfikator postępowania, czy datę jego zamieszczenia.

Z zakresu informacji zawartych w ogłoszeniach zamieszczanych w Biuletynie i określonych w poszczególnych załącznikach do projektowanego rozporządzenia wynika, że zamawiający będzie podawał informacje w formularzach ogłoszeń w większości w formie zamkniętych odpowiedzi „tak” lub „nie” lub z rozwijanej listy odpowiedzi. Niewiele natomiast będzie danych podawanych w formie opisowej.

Informacje na temat nowych regulacji Prawa zamówień publicznych znajdziesz m.in. tutaj:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...