NAJKORZYSTNIEJSZA OFERTA

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Oferta, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny lub kosztu i innych kryteriów odnoszących się przedmiotu do zamówienia publicznego, w szczególności w przypadku zamówień w zakresie działalności twórczej lub naukowej, których przedmiotu nie można z góry opisać w sposób jednoznaczny i wyczerpujący lub która najlepiej spełnia kryteria inne niż cena lub koszt, gdy cena lub koszt jest stała – albo oferta z najniższą ceną lub kosztem, gdy jedynym kryterium oceny jest cena lub koszt.

Definicję tego pojęcia w obowiązującym obecnie brzmieniu wprowadziła do Prawa zamówień publicznych nowelizacja tej ustawy z 22 czerwca 2016 r. W art. 2 ujednoliconego tekstu Pzpzawierającym objaśnienia pojęć, zapisano ją w pkt 5.

Zasady składania ofert, spośród których zamawiający wybiera najkorzystniejszą, określają przepisy zawarte w Dziale II, rozdziale 4 Pzp. Wykonawca może złożyć jedną ofertę, a jej treść musi odpowiadać treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wyznaczający tę zasadę art. 82 Pzp dopuszcza wyjątek, o którym mowa w art. 83, dotyczący wymogu lub dopuszczenia złożenia oferty wariantowej: tę składa się łącznie z ofertą wskazana wyżej. W następnych artykułach od 84 do 90 zawarto wszelkie okoliczności towarzyszące składaniu ofert, ich przyjmowaniu i otwarciu. Natomiast art. 91 Pzp precyzuje okoliczności wyboru oferty najkorzystniejszej.

Punktem wyjścia są kryteria oceny ofert, określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i stanowiące podstawę wyboru najkorzystniejszej oferty. Zgodnie z podstawowymi założenia systemu zamówień publicznych na czele tej listy stawia się cenę lub koszt, które mogą pozostać jedynymi warunkami branymi pod uwagę, bądź – w drugim wariancie – oprócz ceny i kosztu uwzględnia się także inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia. Jak określa art. 91 w pkt 2c, wprowadzonym do ustawy Pzp nowelizacją z 22 czerwca 2016 r.: Kryteria oceny ofert są związane z przedmiotem zamówienia, jeżeli dotyczą robót budowlanych, dostaw lub usług, które mają być zrealizowane w ramach tego zamówienia, we wszystkich aspektach oraz w odniesieniu do poszczególnych etapów ich cyklu życia, w tym procesu produkcji, dostarczania lub wprowadzania na rynek, nawet jeżeli nie są istotną cechą przedmiotu zamówienia.

Rachunek kosztów cyklu życia oraz koszty przypisywane ekologicznym efektom zewnętrznym po nowelizacji 2016 stały się szczególnie istotnymi elementami oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej z nich w danym postępowaniu o zamówienie publiczne.

Po dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej zamawiający niezwłocznie informuje o jego okolicznościach wszystkich wykonawców uczestniczących w postępowaniu, udostępnia też te informacje na stronie internetowej. Następnie – zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego z wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 2 pkt 5, art. 82–91.

Ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1020) ─ art. 2 pkt 5.

Autor:

Maria Olszewska-Kazanecka

Słowa kluczowe:
oferta