Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, ekspert zamówień publicznych, były wiceprezes UZP, autorka licznych publikacji
944 artykułów na stronie
W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji Europejskiej i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ukończyła także aplikację legislacyjną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych i wieloletni pracownik Departamentu Prawnego tego Urzędu (2002–2008), w latach 2010–2016 dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych w dużej instytucji sektora finansów publicznych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w zamówieniach publicznych, w szczególności jako doradca zamawiających i wykonawców, a także pełnomocnik w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Wykładowca na szkoleniach oraz studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i funduszy europejskich. Autorka kilkuset publikacji, w tym kilkunastu książkowych z zakresu zamówień publicznych, wydanych przez renomowane wydawnictwa.

Artykuły eksperta

Czy wprowadzać zmiany do umów w sprawie zamówień w związku z uchyleniem art. 15r ustawy o COVID?

Pytanie: W dniu 21 lipca 2022 r. wszczęliśmy przetarg unijny na dostawę sprzętu komputerowego. Ogłoszenie zostało opublikowane 26 lipca 2022 r., w tym samym dniu SWZ zamieszczono na stronie internetowej prowadzonego postępowania. Z dniem 24 sierpnia 2022 r. uchylono art. 15r1 specustawy covidowej. Tymczasem w treści SWZ – wzorze umowy jest zapis: „Stosownie do treści art. 15r1 ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 1842 ze zm.), w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni, zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności o ile zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono tę karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii a wykonawca niezwłocznie poinformował zamawiającego o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Wykonawca potwierdza ten wpływ, dołączając do informacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, oświadczenia lub dokumenty, o których mowa w art. 15r ust. 1 ustawy o COVID-19”. Aktualnie jesteśmy na etapie zawierania umów, w których znajduje się ww. postanowienie. Część z umów jest już zawarta, a niektóre są w trakcie wykonywania (postępowanie dotyczyło 31 części). W związku z powyższą sytuacją bardzo proszę o rekomendację dotyczącą dalszego postępowania. Czy należy: 1)     napisać pismo przewodnie do wszystkich wykonawców – wskazując, że art. 15r nie obowiązuje dla umów zawartych od 24 sierpnia br., 2)     sporządzić aneksy do umów (jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej), 3)     nie podejmować żadnych działań – zważywszy na to, że w umowach przytoczona jest treść art. 15r wraz z podstawą prawną, a w potencjalnej sytuacji egzekwowania kar umownych – zamawiający nie powinien stosować potrąceń z wynagrodzenia (nawet dla umów zawartych 24 sierpnia 2022 r. lub później – zważywszy na zapisy SWZ, które zostały ogłoszone przed ww. ustawą).
16 listopada 2022Czytaj więcej

Organizacja wyjazdów szkolnych – czy wykonawca musi zatrudniać osoby na umowę o pracę?

Pytanie: W przypadku usług zamawiający stawia wymóg w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia. Przy organizacji szkolnych wyjazdów edukacyjnych taką czynnością wydaje się być jedynie kierowanie autobusem (autokarem) do przewozu osób. Prowadzimy postępowanie krajowe podzielone na części. Każda część to oddzielne wyjazdy. Oferty można składać na dowolną liczbę części. Zawsze są to wyjazdy jednodniowe. Analizując wskazaną wyżej czynność (kierowanie pojazdem) – jest ona wykonywana w określonych godzinach, wskazane jest miejsce wyjazdu, docelowe i powrotu, wykonywane musi być zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Czy jednak w przypadku wyjazdów jednodniowych nie jest to czynność doraźna, której efektem będzie zrealizowanie konkretnego wyjazdu? Nie jestem też pewien, czy jest to czynność realizowana pod kierownictwem i zgodnie z poleceniami wykonawcy. Owszem, określony jest przejazd w sensie początek – koniec – godziny, ale to kierowca może wybrać sobie miejsce odpoczynku oraz trasę przejazdu. Inną czynnością, którą można rozważyć w takim zamówieniu, są czynności realizowane przez pilota (kierownika organizacyjnego) danego wyjazdu. Wydaje się jednak, że ta osoba ma jeszcze większą swobodę, zazwyczaj występują w takim charakterze osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Czy zatem wymóg związany z realizacją zamówienia w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób jest w tym przypadku uprawniony?
19 października 2022Czytaj więcej