Od kiedy liczyć termin na publikację planu postępowań na 2023 rok?

Stan prawny na dzień: 15.02.2023
Od kiedy liczyć termin na publikację planu postępowań na 2023 rok?

Pewien zamawiający – instytucja kultury – ma 3 organizatorów i 1 współorganizatora. W związku z tym pojawiły się wątpliwości, od kiedy liczyć bieg (30 dni) celem publikacji planu postępowań na platformie e-Zamówienia, z uwagi na to że każda z wymienionych jednostek odrębnie uchwala swój budżet. Brak z kolei uchwały zatwierdzającej plan finansowy od wszystkich czterech organizatorów. U zamawiającego działa także Rada Ekonomiczna, w skład której wchodzą przedstawiciele poszczególnych organizatorów i która opiniuje uchwałą plan finansowy zamawiającego. Do czyjej działalności odnieść termin publikacji planu?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 ustawy Pzp, oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plan postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym.

W zakresie ujęcia zamówienia w planie postępowań na dany rok znaczenie ma m.in. to, kto przewiduje przeprowadzić postępowanie w danym roku finansowym. Taki wniosek można wyprowadzić ze sformułowania użytego w przywołanym art. 23 ust. 1 ustawy Pzp tj. „jakie przewidują przeprowadzić”. W celu zapewnienia pełnej informacji zasadne jest wówczas podanie w planie postępowań w kolumnie „Informacje dodatkowe”, że zamówienie będzie prowadzone wspólnie z innymi zamawiającymi.

W przypadku zamówienia wspólnego podmiot, który będzie zamawiającym przeprowadzającym w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających (np. instytucja kultury) uwzględnia zamówienie w swoim planie postępowań o udzielenie zamówień na dany rok finansowy, a tym samym w planie upublicznionym w terminie adekwatnym dla tego zamawiającego.

Warto podkreślić, że budżet oraz plan finansowy stanowią roczne plany dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów instytucji publicznych. Budżet przyjmowany jest m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego (art. 211 ustawy o finansach publicznych), zaś plany finansowe dotyczą funkcjonowania w szczególności samorządowych zakładów budżetowych (por. art. 15 ust. 2 ustawy o finansach publicznych), agencji wykonawczych (por. art. 21 ustawy o finansach publicznych) oraz instytucji gospodarki budżetowej (por. art. 24 ust. 2 ustawy o finansach publicznych).

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/portal-zamowienia-publiczne

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...