Kiedy zmiana umowy z uwagi na COVID-19?

Dodano: 24.11.2020
Pytanie:

Zamawiający nie zakładał przedłużenia realizacji umowy, nie przewidział tego w ogłoszeniu i siwz. Umowę podpisano po przeprowadzonym przetargu nieograniczonym. Czy w obecnej sytuacji, z powodu pandemii, można wydłużyć realizację umowy, jeśli pierwotnie nie było to w niej zaplanowane?

Odpowiedź:

Nie jest zupełnie wykluczona możliwość wydłużenia terminu realizacji umowy, pomimo nieprzewidzenia tego w ogłoszeniu o zamówieniu i siwz, o ile okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy. Należy przy tym uwzględnić poniższe wymagania.

Należy rozważyć możliwość zastosowania art. 15r ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 374 ze zm.).

Wynika z niego, że strony umowy w sprawie zamówienia publicznego niezwłocznie, wzajemnie informują się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Oznacza to, że z przedmiotową informacją może wystąpić zarówno zamawiający, kierując ją do wykonawcy, jak i wykonawca – do zamawiającego. Strona umowy, przekazując informację o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy, ma obowiązek dołączyć do niej odpowiednie oświadczenia lub dokumenty mające potwierdzać ten wpływ, wymienione przykładowo w art. 15r ww. ustawy.

W świetle art. 15r ust. 4 przywołanej ustawy zamawiający, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy, może w uzgodnieniu z wykonawcą zmienić umowę, o której mowa w art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp, w szczególności przez:

1)     zmianę terminu wykonania umowy lub jej części, bądź czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części,

2)     zmianę sposobu wykonywania dostaw, usług lub robót budowlanych,

3)     zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia lub sposobu rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy

– o ile wzrost wynagrodzenia spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowy.

Powyższe przepisy (zwłaszcza pkt 1) nie wykluczają zatem zupełnie możliwości zmiany zawartej umowy poprzez zmianę terminu wykonywania umowy. Niemniej jednak wymaga to zawsze każdorazowo szczegółowej analizy pod kątem wystąpienia przywołanych okoliczności i argumentów w odniesieniu do danej umowy.

Odpowiedź udzielona:

16 czerwca 2020 r.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...