Uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych

Stan prawny na dzień: 05.10.2022
Uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych

Kwestia uzupełniania przedmiotowych środków dowodowych wywołuje w praktyce niemałe problemy. Sprawa nie jest tutaj tak oczywista, jak w przypadku środków podmiotowych. Zamawiający musi bowiem przewidzieć możliwość uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, aby móc naprawić błąd bądź przeoczenia wykonawcy w tym zakresie. Nawet wówczas jednak uzupełnienie nie będzie mogło dotyczyć każdego aspektu błędnego lub brakującego środka. Sprawdź, jak Prawo zamówień publicznych reguluje wyjaśnianie i uzupełnianie przedmiotowych środków dowodowych.   

Rada

Warto wspomnieć też o tym, że żądanie przedmiotowych środków dowodowych dotyczy danego postępowania o udzielenie zamówienia i oferowanego przez danego wykonawcę przedmiotu zamówienia. Nie można zatem tego braku konwalidować, powołując się na tożsame wymagania, które zamawiający sformułował w treści innych dokumentów zamówienia, składanych w innej procedurze. Nie ma przy tym znaczenia, że ta procedura dotyczy podobnych czy też tożsamych materiałów.

W tym artykule
  • Zamawiający ma obowiązek wezwania do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, wówczas gdy przewidział taką możliwość w SWZ lub innym dokumencie zamówienia.
  • Nawet jeśli zamawiający przewidział możliwość uzupełnienia, to jest ono możliwe tylko wówczas gdy wykonawca w ogóle nie złożył przedmiotowego środka dowodowego lub jest on niekompletny (np. brakuje w nim stron).
  • W sytuacji gdy przedmiotowy środek dowodowy nie potwierdza wymagań zamawiającego, uzupełnienie nie jest możliwe.
  • Zamawiający ma także prawo wezwać do wyjaśnień w zakresie złożonych przedmiotowych środków dowodowych. Wyjaśnienie nie może jednak uzupełniać danych zawartych w dokumencie, które potwierdzają zgodność oferowanych robót budowlanych, dostaw lub usług z określonymi wymaganiami.

Być może zainteresują Cię także inne materiały związane z tym tematem:

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...