Praktyczne aspekty związane z pełnomocnictwem do złożenia elektronicznej oferty 

Stan prawny na dzień: 19.02.2020
Praktyczne aspekty związane z pełnomocnictwem do złożenia elektronicznej oferty

W dobie wymogu składania elektronicznej oferty rodzi się wiele wątpliwości na tle dokumentu stanowiącego umocowanie do jej podpisania. Jaką postać powinno przybrać pełnomocnictwo, aby można je było uznać za prawidłowe? Czy wolno je złożyć w postaci podpisanego skanu dokumentu? Jaką rolę odgrywa poświadczenie notarialne? Poznaj orzecznictwo w tym zakresie i uniknij błędów skutkujących koniecznością odrzucenia oferty.

Zachęcam także do skorzystania z wygodnej formuły e-kursu, w którym kompleksowo omawiamy zagadnienia związane z elektroniczną komunikacją w postępowaniu. Sprawdź program kursu i obejrzyj szkolenie już dzisiaj: Elektronizacja zamówień publicznych w praktyce zamawiającego i wykonawcy

  • Jeżeli wykonawca składa ofertę w postaci elektronicznej (art. 10a ust. 5 ustawy Pzp wskazuje, że robi się to pod rygorem nieważności), to pełnomocnictwo do złożenia oferty również musi być w postaci elektronicznej. Udzielenie pełnomocnictwa w postaci pisemnej (na papierze) lub ustnie jest równoznaczne z brakiem umocowania do złożenia oferty.
  • Okoliczność, że podpisy zostały złożone pod dokumentem, który stanowił skan nieważnego pełnomocnictwa pisemnego nie miała znaczenia. Przez złożenie wymaganych podpisów elektronicznych doszło do wytworzenia kolejnych oryginałów, tym razem oryginalnych dokumentów w formie elektronicznej, spełniającej wymogi wynikające z art. 781 kc w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy Pzp.
  • Zdaniem KIO, opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym oświadczenia istniejącego wcześniej jedynie w formie pisemnej spowodowało skutek prawny w postaci złożenia oświadczenia o tożsamej treści w nowej formie.
  • W przypadku, gdy osoby działające w imieniu wykonawcy nie posiadają kwalifikowanych podpisów elektronicznych, a posiada go jedynie pełnomocnik, to można do „przekształcenia” pełnomocnictwa papierowego w elektroniczne skorzystać z usług notariusza.

Pozostało jeszcze 93% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce