Oświadczenie konsorcjum z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp – wskazówki dotyczące jego treści i złożenia

Stan prawny na dzień: 10.08.2021
Oświadczenie konsorcjum z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp – wskazówki dotyczące jego treści i złożenia

Nowa ustawa Pzp wskazuje wprost, że dany warunek udziału w postępowaniu może potwierdzić jeden konkretny wykonawca wspólnie ubiegający się o zamówienie bądź niektórzy z nich. Mowa o uprawnieniach, wykształceniu, doświadczeniu i kwalifikacjach zawodowych wykonawców. Jednak potem część zamówienia, do której dany warunek się odnosił, musi realizować ten konsorcjant, który go wykazał. Konsorcjum ma ponadto obowiązek poświadczyć też, który wykonawca zrealizuje dane roboty, usługi bądź dostawy. Wskazane oświadczenie jest źródłem wątpliwości zarówno zamawiających jak i wykonawców. Czy konsorcjum musi w każdym postępowaniu złożyć ten dokument? Czy można wskazać w nim, że 100% prac wykona jeden konsorcjant? Czy oświadczenie wolno uzupełnić? Poniższe opracowanie zawiera odpowiedzi na te pytania. Omawia także skrótowo, jak regulację art. 117 ustawy Pzp dotyczącą warunków udziału w postępowaniu od konsorcjum, interpretuje UZP w swoim komentarzu.

Rada

W tym artykule przeczytasz:

  • Spełnienie warunków udziału w postępowaniu przez konsorcjum – wnioski z komentarza UZP
  • Zdolność konsorcjum do występowania w obrocie gospodarczym
  • Uprawnienia konsorcjum do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej
  • Sytuacja ekonomiczna i finansowa konsorcjum
  • Zdolności techniczne i zawodowe konsorcjum
  • Doświadczenie, kwalifikacje, wykształcenie konsorcjum
  • Zasady składania, uzupełniania i treść oświadczenia z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp
  • Referencje od konsorcjum – czy każdy wykonawca musi złożyć dokument?

W pierwszej części artykułu omawiamy najważniejsze informacje, jakie zawarte są w komentarzu UZP do nowej ustawy Pzp w zakresie warunków udziału w postępowaniu w odniesieniu do konsorcjum (art. 117 ustawy Pzp).

Następnie opracowanie przywołuje konkretne problemy zamawiających i wykonawców, jakie pojawiły się w związku ze stosowaniem tych regulacji w praktyce.

Artykuł 117 ust. 1 ustawy Pzp wskazuje, że zamawiający może określić szczególny, obiektywnie uzasadniony sposób spełniania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia warunków udziału w postępowaniu, jeżeli uzasadnia to charakter zamówienia i jest to do niego proporcjonalne.

W praktyce oznacza to, że względem niektórych warunków zamawiający może np. zezwolić na sumowanie potencjałów w ramach konsorcjum, a w odniesieniu do innych wymogów uznać, że jest to niedozwolone. Jakimi wyznacznikami powinien się tutaj kierować i jak podejmować właściwe decyzje związane z treścią SWZ w tym zakresie? 

Autorzy komentarza wskazują, że art. 117 ust. 1 ustawy Pzp określa bardzo ogólnie, że sposób spełniania warunków przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia musi być „obiektywnie uzasadniony”, w szczególności „charakterem zamówienia”, a także „proporcjonalny”.

Komentarz UZP podpowiada, że korzystając z możliwości sprecyzowania sposobu spełniania warunków podmiotowych, zamawiający powinien uwzględnić specyfikę danego postępowania o udzielenie zamówienia, a w szczególności jego przedmiot. O sposobie łączenia zdolności decyduje także charakter zasobów. Niektóre z nich dopełniają się wzajemne i można je sumować. Innych zdolności nie można łączyć, ponieważ prowadziłoby to do sytuacji, że konsorcjum dysponowałoby kilkoma zasobami o poziomie niższym niż wymagany
od pojedynczego wykonawcy.

UZP wskazuje, że każdy ze współwykonawców musi spełnić warunek dotyczący zdolności do występowania w obrocie gospodarczym określony w art. 112 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp. Ze względu na charakter tych zdolności nie podlegają one sumowaniu.


Stosownie do art. 117 ust. 2 ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia:

  • posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i
  • zrealizuje roboty budowlane, dostawy lub usługi, do których realizacji te uprawnienia są wymagane.

W ocenie UZP charakter zdolności w zakresie kompetencji i uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej umożliwia też ich łączenie.

Jeśli zamawiający wymaga posiadania zezwoleń w kilku różnych profesjach, współwykonawcy mogą spełnić ten warunek w ten sposób, że każdy z nich zapewni zezwolenie dla odrębnej branży. Wystarczy, że właściwe uprawnienia przedstawi członek konsorcjum, który będzie wykonywał część zamówienia wymagającą takich uprawnień.

W komentarzu UZP czytamy, że możliwość łączenia zdolności w zakresie sytuacji
ekonomicznej i finansowej zależy od okoliczności, mianowicie:

  • Jeżeli wykonawcą ubiegającym się o zamówienie jest łącznie kilka podmiotów, można sumować zgromadzone środki finansowe lub zdolności kredytowe poszczególnych konsorcjantów.
  • Co do zasady nie ma przeszkód, aby kumulować roczne przychody, w tym przychody w zakresie działalności objętej zamówieniem, kilku wykonawców odpowiednio do ich roli w grupie.
  • Niektóre aspekty sytuacji ekonomicznej i finansowej dotyczą tylko danego podmiotu i nie można ich sumować (np. wskaźniki). 

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła