kosztorys uproszczony

Kosztorys uproszczony w ofercie

Kosztorys uproszczony w ofercie – zasady jego uzupełniania i korekty

W zależności od rodzaju wynagrodzenia przyjętego w umowie zamawiający żądają bądź nie kosztorysu uproszczonego lub szczegółowego w ofercie. W poniższym opracowaniu piszemy m.in. o tym, jakie czynności podjąć, w sytuacji gdy dany kosztorys zawiera nieścisłości, błędy lub braki. Na przykładzie dwóch pytań naszych czytelników dowiesz się, kiedy wolno uzupełnić ten dokument oraz na jakich zasadach go korygować.

W tym artykule
  • Kosztorys uproszczony w ofercie przy wynagrodzeniu kosztorysowym – czy wolno go skorygować?
  • Czy brakujący kosztorys uproszczony w ofercie podlega uzupełnieniu?

W opracowaniu przeczytasz m.in.:

  • W przypadku sporządzenia kosztorysu uproszczonego niezgodnie z wymaganiami zamawiającego, w tym przypadku wyceny poszczególnych pozycji kosztorysowych zamawiający jest zobowiązany odrzucić taką ofertę na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Kosztorys uproszczony w postępowaniu, którego przedmiotem są roboty budowlane z ustalonym wynagrodzeniem kosztorysowym, powinien być sporządzony zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Kosztorys ten co do zasady stanowi część oświadczenia woli wykonawcy, definiuje cenę ofertową i jako taki nie podlega uzupełnieniu.
  • W przypadku powstania rozbieżności treści kosztorysu ofertowego z wymogiem zamawiającego, ten poprawia w nim oczywiste omyłki lub tzw. inne omyłki, gdy może zastosować mechanizm z art. 223 ust. 2 ustawy Pzp.
  • Przy wynagrodzeniu ryczałtowym kosztorys ofertowy nie jest dokumentem niezbędnym dla prowadzenia postępowania a ewentualne błędy, w przypadku jego złożenia wraz z ofertą, nie wpływają w takich przypadkach na niezgodności treści oferty z treścią SIWZ.

O ocenie kosztorysów ofertowych przeczytasz także w artykułach: