PRZYSTĄPIENIE DO ODWOŁANIA

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Instytucja przystąpienia do odwołania służy ochronie interesu uczestnika postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniu odwoławczym. Przystąpienie do postępowania odwoławczego zgłosić może każdy uczestnik postępowania przetargowego.

W przystąpieniu wykonawca wskazuje stronę, do której przystępuje oraz interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść tej strony. Zwrócić uwagę należy na to, że nie chodzi tu o interes w uzyskaniu zamówienia zgłaszającego przystąpienie.

W przypadku wykazania interesu w powyższym rozumieniu oraz braku lub oddaleniu ewentualnej opozycji zgłoszonej przez zamawiającego lub odwołującego przystępujący staje się uczestnikiem postępowania. Ustawodawca nie przyznał przystępującemu statusu strony postępowania, a jedynie uczestnika (art. 185 ust. 2 i 4 Pzp).

Termin na wniesienie przystąpienia do odwołania wynosi 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania. Obowiązek przekazania kopii odwołania każdemu uczestnikowi postępowania przetargowego spoczywa na zamawiającym. Przystąpienie doręcza się Prezesowi Izby w postaci papierowej albo elektronicznej, a kopię przesyła się zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie (art. 185 ust. 1 i 2 Pzp).

W momencie skutecznego przystąpienia do postępowania przystępujący może podejmować wszelkie działania tak jak strona postępowania. W ustawie zastrzeżono, że czynności te nie mogą być jednak sprzeczne z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystępujący przystąpił. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość wniesienia przez przystępującego po stronie zamawiającego sprzeciwu wobec uwzględnienia w całości lub części zarzutów odwołania (art. 185 ust. 5 Pzp).

Przystępujący po stronie zamawiającego może wnieść sprzeciw co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości albo w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu. W takiej sytuacji, jeśli odwołujący nie wycofa zrzutów, Izba musi rozpoznać odwołanie (art. 186 ust. 3 i 4 Pzp).

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 185 ust. 1–5, art. 186 ust. 3–4.

Autor:

Grzegorz Mazurek

Słowa kluczowe:
odwołanie do KIO