ODWOŁANIE

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, obok skargi do sądu, stanowi środek ochrony prawnej przewidziany w ustawie – Prawo zamówień publicznych.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych określa, że legitymacja do wniesienia odwołania przysługuje wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Uzależnienie możliwości wniesienia odwołania od posiadania interesu prawnego powoduje, że każdorazowo wykonawca zobowiązany jest ten interes wykazać. W razie niewykazania interesu odwołanie podlega oddaleniu (art. 179 Pzp).

Kwestie związane z odwołaniem uregulowano nie tylko w przepisach działu VI ustawy, lecz także w aktach niższego rzędu. W tej mierze wskazać należy:

1)      rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań oraz rozporządzenie zmieniające je częściowo z 20 grudnia 2016;

2)      rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczaniaoraz zmieniające je częściowo rozporządzenie z 19 grudnia 2016.

W zależności od wartości zamówienia odmienny jest zakres okoliczności, na jakie przysługuje odwołanie. W przypadku postępowań o wartości powyżej progów unijnych odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.

W przypadku postępowań powyżej progów unijnych katalog czynności i zaniechań zamawiającego ma charakter otwarty. W przypadku postępowań poniżej progów odwołanie przysługuje wyłącznie od czynności: wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę, określenia warunków udziału, wykluczenia z postępowania, odrzucenia oferty, opisu przedmiotu zamówienia oraz wyboru najkorzystniejszej oferty. W przypadku tych postępowań katalog ma charakter zamknięty (art. 181 ust. 1 i 2 Pzp).

W odwołaniu należy wskazać czynność lub zaniechanie zamawiającego niezgodne z przepisami ustawy, zawrzeć zwięzłe przedstawienie zarzutów, określić żądanie oraz wskazać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania (art. 181 ust. 3 Pzp).

Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący musi przesłać kopię odwołania także zamawiającemu. W zależności od wartości przedmiotu zamówienia oraz okoliczności będącej przedmiotem odwołania odmienne są terminy na wniesienie odwołania. W przypadku postępowań powyżej progów unijnych odwołanie wnosi się w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli informacja została przesłana elektronicznie – albo w terminie 15 dni jeżeli została przesłane w inny sposób.

W postępowaniach poniżej progów unijnych odwołanie wnosi się odpowiednio w terminie 5 dni albo 10 dni. Jeśli odwołanie dotyczy treści ogłoszenia o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia, odwołanie wnosi się w terminie: 10 dni od dnia publikacji – w postępowaniach powyżej progów, 5 dni – w postępowaniach poniżej progów (art. 181 ust. 4 i 5 Pzp, art. 182 ust. 1 i 2 Pzp).

Odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych i uiszczono wpis od odwołania. Dowód wpisu dołącza się do odwołania (art. 187 ust. 1–2 Pzp). Wysokość wpisu reguluje rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 179, 181, 182.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (Dz.U. z 2010 r. nr 48, poz. 280) oraz rozporządzenie zmieniające je częściowo z 20 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 14).

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz.U. z 2010 r. nr 41, poz. 238) oraz zmieniające je częściowo rozporządzenie z 19 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 47).

Autor:

Grzegorz Maurek

Słowa kluczowe:
odwołanie